Po uväznení Michaila Chodorkovského majú strach z ruských úradov ďalší ľudia blízki vrcholovému vedeniu firmu. Zľava je Bruce Misamore, finančný riaditeľ firmy Steven Theede, výkonný riaditeľ a právnik Robert Amsterdam. FOTO - ČTK/AP, TASR/AP
MOSKVA - Šéfovia ruskej ropnej firmy Jukos opustili Rusko a firmu riadia na diaľku z Londýna. Z Moskvy odišli pre obavy pred úradným prenasledovaním a väznením. Informácie priniesli britské Financial Times a neskôr ich potvrdili aj ďalšie zdroje.
Podľa novín sa šéfovia firmy obávajú trestného stíhania a podobných perzekúcií, aké už od vlani zažíva bývalý šéf Michail Chodorkovskij. Manažment očakáva, že Kremeľ už čoskoro dokoná totálny rozklad firmy. "Všetci vrcholoví manažéri krajinu opustili pre atmosféru strachu a teroru, ktorej cieľom je paralyzovať firmu," povedal zdroj z Jukosu agentúre Reuters. "Podnik bol popravený," dodal.
Financial Times napísali, že ľudia v Jukose už v poslednom čase nedokázali zniesť tlak úradov. Ruská vláda tvrdí, že Jukos dlží na daniach v prepočte už takmer 25 miliárd dolárov, no podľa Jukosu ide o vykonštruované obvinenie, ktoré má politický podtext.
S prokurátormi sa mal v Moskve v týchto dňoch stretnúť finančný riaditeľ Jukosu Bruce Misamore. Pre Financial Times povedal, že do Ruska sa nevráti, kým nebudem mať záruku slobody a bezpečnosti. "Rád s nimi budem hovoriť, ak budú hľadať odpovede na otázky a nebudú chcieť nič iné," povedal Misamore. "Nemienim obetovať život za politické ambície Rusov," dodal Misamore.
Počínanie Kremľa s obavami sledujú i zahraniční investori, ktorí majú v Rusku svoje záujmy a ktorí avizovali, že ak im dôjde trpezlivosť, podajú na vládu žalobu. Kremľu už pohrozili i vlády niektorých krajín.
Kauza Jukos sa čiastočne prejavila i na cenách ropy. Jukos ťaží asi 1,7 milióna barelov ropy denne, čo je z globálneho pohľadu zhruba rozdiel medzi ponukou a dopytom po rope. Hovorca Jukosu Alexander Šadrin včera ubezpečoval, že Jukos zatiaľ stále normálne pracuje a pokračuje v ťažbe obvyklého objemu sibírskej ropy.
Akcie Jukosu, ktorý je podľa hodnoty jeho akcií na burze (40 miliárd dolárov) najväčšou ruskou firmou, klesli z maxima o 94 percent.
Pred niekoľkými dňami ruské úrady oznámili, že 19. decembra budú v dražbe predávať hlavnú ťažobnú divíziu Jukosu Juganskneftegaz. Na nej je firma životne závislá, pretože sa na jej ťažbe podieľa 60 percentami. Rusi však stanovili jej cenu takú nízku, že podľa pozorovateľov nie je pochýb o nekalých úmysloch.
(reuters, čtk)
Moskva rozpredáva firmu
FRANKFURT - Najväčšia nemecká energetická spoločnosť E.ON by mohla mať záujem o kúpu plynárenských aktív patriacich ruskému ropnému gigantu Jukos, ak budú na predaj. "Ak sa dostanú na trh, pozrieme sa na ne," povedal vo Financial Times Deutschland generálny riaditeľ E.ON Wulf Bernotat. E.ON však nemá záujem o žiadne akvizície, dodal Bernotat.
"Všetko spojené s Jukosom nesie značné právne riziká. Musíme preto veľmi dôkladne posúdiť, či sa do toho chceme zamiešať."
Ruská vláda už naplánovala dražbu najproduktívnejšej ropnej divízie Jukosu Juganskneftegasu na 19. decembra. To podľa niektorých analytikov môže viesť k rozpadu celej skupiny.
Podľa analytikov by Moskva mohla predať aj iné produkčné jednotky Jukosu ako Samaraneftegas a Tomsknefť, aby od Jukosu vymohla daňový dlh.
(sita)