BRATISLAVA - Že v Tatrách po víchrici spadlo 12-tisíc hektárov lesa, neznamená, že ich nahradia hotely a lyžiarske vleky, povedal včera minister životného prostredia László Miklós. Pripúšťa však na prípadnú výstavbu "nejaký meter štvorcový na jeden bok, na druhý bok". Zastavať všetko je podľa neho absurdná myšlienka, lebo zničený les rástol najmä na morénach, kde sú obrovské balvany, a stavať by sa tam nemohlo.
Šéf združenia Vlk Juraj Lukáč tvrdí, že sa asi pripravuje podvod s nehnuteľnosťami. Predpokladá, že štát vyjme niektoré postihnuté územia z lesného pôdneho fondu s hodnotou deväť korún za štvorcový meter a urobí z nich stavebné pozemky za 1000 korún za meter, a to bez celospoločenskej diskusie.
Vysoké Tatry sú pre Miklósa stále najvýznamnejším národným parkom, ktorý treba chrániť. Ministerstvo však chce meniť stupne ochranných zón. Ak na území v najprísnejšom piatom stupni ochrany spadol les, je podľa ministra zbytočné, aby tam bola zakázaná lesnícka činnosť.
Ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva podľa Miklósa určite nechcú vyťažiť všetko drevo zo zasiahnutého územia, niekde sa obnova ponechá na prírodu, ale na veľkej ploche jej treba pomôcť. Chce i predísť rozmnoženiu lykožrútov.
"Príroda sa vie brániť a vie, čo má robiť. Minister Miklós to nevie," hovorí Lukáč. ( sita)