BRATISLAVA - Spor o to, kedy sa terajšiemu vedeniu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) skončí funkčné obdobie, sa vyostruje.
Vedenie úradu včera listom požiadalo poslancov parlamentu, aby voľbu nového vedenia, naplánovanú na začiatok decembra, neumožnili. Predseda NKÚ Jozef Stahl vyslovil "dôvodné podozrenie z politického prevzatia" úradu.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský voľbu vyhlásil po porade s právnikmi a na základe stanoviska ústavnoprávneho výboru. Stahl pripomína, že stanovisko "môže mať len hodnotu politického názoru".
Kto má pravdu, môže rozhodnúť len Ústavný súd, no NKÚ sa naň môže obrátiť až keď bude Stahl odvolaný a zvolené nové vedenie.
Poslanci Gábor Gál (SMK) aj Jozef Miklušičák (KDH) sú presvedčení, že funkcia terajšieho vedenia NKÚ sa v decembri skončí.
Otázne je, či sa podarí zvoliť nové vedenie. Vládna koalícia neoznámila, či niekoho navrhne. Známi sú len dvaja kandidáti - Ján Jasovský a Tibor Cabaj, obaja z HZDS.
Voľbu Hrušovský vypísal na 2. decembra. Aj proti tomuto Stahl namieta. Vo volebnom poriadku, ktorý parlament schválil v roku 1998, sa totiž uvádza, že voľby vedenia NKÚ sa uskutočnia "najneskôr do 30 dní" pred tým, ako uplynie jeho funkčné obdobie. To má byť už 14. decembra a voľby boli podľa Stahla vyhlásené v rozpore s volebným poriadkom.
Hovorca predsedu parlamentu Michal Dyttert povedal, že "keď vedeniu NKÚ uplynie funkčné obdobie, bude zvolené iné" a Hrušovský "voľbu nastavil tak, aby tento princíp bol dodržaný".
Miklušičák vysvetľuje, že volebný poriadok upravuje činnosť parlamentu a "nie je to zákon".
Stahl napriek všetkému nemieni robiť problémy, ak parlament vedenie NKÚ vymení. "Podriadim sa politickému tlaku. (...) Rozhodne nebudem brániť kreslo ani zamykať kanceláriu," povedal. joč, tasr
V čom je problém
Jozef Stahl, Danica Borisová a Igor Malý sa funkcie ujali 15. decembra 1999. V tom čase ústava hovorila, že za predsedu a podpredsedu NKÚ niekto môže byť zvolený najviac v dvoch za sebou idúcich "päťročných obdobiach" a v zákone o NKÚ sa výslovne uvádzalo, že ich funkčné obdobie je päť rokov. Medzičasom, v roku 2001, keď sa zákony novelizovali, sa to zmenilo na sedem rokov.
Či terajšie vedenie má 5-ročné, alebo 7-ročné funkčné obdobie, sa stalo predmetom sporu.
(joč)