
Viaceré prieskumy a aj samotní manažéri firiem potvrdzujú, že dlhá pracovná doba je už bežnou súčasťou ich firemnej kultúry. Potvrdil to aj prieskum britského inštitútu manažmentu a Univerzity v Manchestri medzi manažérmi vo Veľkej Británii. Ukázalo sa, že 77 percent vedúcich pracovníkov pracuje viac ako 40 hodín týždenne, 40 % pracuje viac ako 50 hodín a 91 % pracuje viac, než im to určuje ich pracovná zmluva.
Aké sú najčastejšie dôvody pre prácu nadčas:
76 % hovorí, že je to jediný čas možný na premýšľanie či plánovanie
64 % hovorí, že je to súčasťou ich firemnej kultúry
55 % to isté očakáva od svojich zamestnancov
28 % hovorí, že je to niečo, čo ich baví robiť (hoci sú sami so svojim počítačom)
Aké sú vplyvy dlhej práce
79 % hovorí, že im nezostáva čas na ich záujmy
77 % hovorí, že to pôsobí na vzťahy s deťmi
72 % hovorí, že je zjavné pôsobenie na vzťah s partnerom
65 % pociťuje vplyv na svoje zdravie
59 % hovorí, že znižuje svoju produktivitu
Túžba po lepšom zosúladení práce a súkromia sa stala viac citeľnejšia. V roku 1997 25 % manažérov uvádzalo domov viac dôležitejší než svoju prácu, táto hodnota sa postupne zvyšovala a v roku 2000 dosiahla 32 %. Ak ideme po firemnej hierarchii nižšie, tieto názory sú ešte zreteľnejšie. 45 % junior manažérov a 45 % manažérov na strednej úrovni si však myslí, že práca je menej dôležitá než ich rodina.
Jednou z alternatív urýchlenia a zefektívnenia práce vedúcich pracovníkov by mohli byť aj najnovšie výdobytky informačných technológií. Ako ukázal prieskum z Veľkej Británie, 54 percent manažérov tvrdí, že trpí „informačným zahltením“. Mnohí z nich hovoria o znechutení z priveľkej záplavy e-mailov. Takéto vnímanie je bezpochyby spojené aj so zistením, že manažéri stále viac využívajú technológie radšej sami, než aby sa spoliehali na ostatných. 71 percent manažérov v súčasnosti používa e-mail, naprostá väčšina však využíva počítače a/alebo notebooky.
Tieto dva závery spoločne môžu indikovať, že hoci manažéri používajú čoraz viac technológie, mali by sa naučiť niečo o ich absolútne efektívnom využívaní.
Vo Veľkej Británii urobili aj prieskum týkajúci sa využívania notebookov. Národný prieskum ukázal, že používatelia mobilných počítačov pracujú dlhšie než priemerný pracovník a myslia si, že sú viac produktívni. Hoci pracujú v priemere šesť dní v týždni, výsledky hovoria aj o určitej spokojnosti, pretože sa udomácňuje spôsob flexibilnej práce. Tá sčasti spôsobuje väčšiu slobodu - človek je schopný pracovať kdekoľvek v ktoromkoľvek čase.
Správa, ktorá sledovala užívateľov prenosných počítačov v Británii, zistila, že:
44 % užívateľov laptopov pracuje 45 a viac hodín v týždni a ich týždenný pracovný čas je o 5,6 hodín týždenne dlhší, než je národný priemer - 37,9 hodín, 64 % verí, že ich laptop robí viac produktívnym, ale 28 % pripúšťa, že aj napriek dobrej technológii pracujú oveľa viac.
napriek vlastneniu prenosného počítača, štyria z desiatich (39 %) nikdy nepracovali doma. To ukazuje, že výhody mobilných technológií sa nevyužívajú.
viac ako polovica užívateľov laptopov používa svoj počítač ako prístup na internet (54 %) a na elektronickú poštu (57 %), 62 % tvrdí, že nevyužíva všetky funkcie na svojom počítači - iba jeden zo siedmich (15 %) pociťuje, že laptop zvyšuje jeho stres. Hoci pracujú viac hodín než priemer, približne deväť z desiatich (88 %) užívateľov laptopov, hovorí, že verí, že pracuje ťažko. Štyri pätiny (81 %) tvrdia, že hoci sa tešia zo svojej práce, ich súkromný život je pre nich oveľa dôležitejší. To, že používatelia prenosných počítačov pracujú veľmi dlho, asi nie je prekvapením. „Kultúra dlhej práce“ je najviac prevládajúca medzi manažérskymi a profesionálnymi skupinami a medzi vysoko mobilnými pracovníkmi, ako sú predajcovia. Toto sú aj ľudia, ktorí v súčasnosti využívajú laptopy najčastejšie. Už sme spomínali, že užívatelia notebookov zvyknú pracovať dlhšie, než je priemer. Je to dobrá vec? Tieto zistenia ponúkajú nádej dosiahnuť rovnováhu medzi prácou a súkromným životom. Ukazuje to, že flexibilná práca môže pomôcť zmierniť choré efekty veľkého počtu pracovných hodín. Ak sa pracuje veľa hodín, je to lepšie, ak máte možnosť vykonávať ju v oveľa viac príbuznom, prijateľnom prostredí. Pre užívateľov laptopov je to výhoda navyše. 70 % z nich súhlasí s rozvojom mobilnej technológie, pretože im ponúka viac slobody v pracovnom živote. Správa ukazuje, že pracujúci s prenosným počítačom sú efektívnejší pri dodržiavaní rovnováhy medzi prácou a domovom, iba málo z nich túto výhodu nepociťuje. Prieskum tiež ukázal, zaujímavé štatistiky, kde a kedy ľudia využívajú svoje notebooky. 62 % z nich, ktorý využívajú laptop doma v pohodlí, zatiaľ čo 40 % dokonca v spálni. Laptopy tiež umožňujú užívateľom robiť doma v rovnakom čase viac než jednu aktivitu, dve pätiny z nich doma počúvajú hudbu (62 %), telefonujú (59 %) alebo sa rozprávajú s členmi rodiny (63 %).