
Priaznivci Medzinárodnej organizácie UNICEF, detského fondu OSN – si včera pripomenuli 55. výročie vzniku. Dnes má UNICEF svoje pobočky v 140 krajinách sveta. Cieľom organizácie je odstránenie diskriminácie a vykorisťovania detí, ochrana v prípade vojen a zabezpečenie optimálneho vývoja maloletých. V roku 1965 získal UNICEF Nobelovu cenu. Veľvyslancom detského fondu na Slovensku sa stal dramatik a herec, šéf Radošinského naivného divadla Stanislav Štepka. FOTO TASR – ŠTEFAN PUŠKÁR
KOŠICE – Obvineniu z podvodu čelí košická lekárka, ktorá neoprávneným predpisovaním liekov obrala Všeobecnú zdravotnú poisťovňu o viac ako stotisíc korún. Lieky predpisovala aj pacientom, ktorých sama nikdy neošetrila. Dokonca aj dvom nebožtíkom.
Prípad vyplával na povrch pri revíznej kontrole Všeobecnej zdravotnej poisťovne vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura, kde MUDr. Ľ. K. vedie poradňu pri psychiatrickom oddelení.
Revízni pracovníci za posledné štyri mesiace minulého roka zistili asi štyridsať podozrivých prípadov predpisovania liekov. Pri polovici šlo iba o chybu vo vedení zdravotnej dokumentácie, v ďalších 21 prípadoch bolo podozrenie zo spáchania trestnému činu. Preto dala poisťovňa podnet na prokuratúru a kriminálnu políciu, aby prípad prešetrili. Okresný úrad vyšetrovania vzniesol obvinenie voči lekárke.
Ako potvrdili svedecké výpovede, väčšinu pacientov, ku ktorým sa vzťahuje neoprávnené predpisovanie liekov, lekárka ani nevidela. Dvaja boli v čase predpísania liekov už nebohí.
Celkovo neoprávneným predpísaním liekov obrala MUDr. Ľ. K. poisťovňu o viac ako 113-tisíc korún. Lekárka však tvrdí, že šlo o komplot a celá záležitosť je len účelovo vytiahnutou kauzou.
„O predpisovanie liekov ma žiadali kolegovia, s tým, že sú pre známych. Predpokladala som, že boli riadne zdiagnostikovaní, nemala som ani tušenia, že niektorí z nich ani nežijú. Jednoducho som doplatila na kolegialitu,“ reaguje lekárka. „Je to účelovo vykonštruované obvinenie. Ja som totiž podľa právoplatného rozhodnutia súdu zástupkyňou riaditeľa fakultnej nemocnice. Z tejto funkcie ma odvolali v roku 1990 a súd neskôr uznal moje práva. Ale domôcť sa ich nedokážem. Rozsudok vedenie nemocnice nerešpektuje a hľadajú sa dôvody na moje odstránenie,“ vysvetľuje.
Riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura tvrdí, že o šafárení s liekmi nemal ani potuchy. „Výsledky kontroly sme nepoznali, kým nám z VšZP neoznámili, že nám na základe chýb v receptúre stiahnu z mesačného prídelu čosi cez stotisíc korún. Prípad prejednávala aj naša škodová komisia, ktorá dospela k záveru dať celú výšku škody lekárke k náhrade.
Keďže sme boli zároveň informovaní o trestnom oznámení zo strany zdravotnej poisťovne, rozhodli sme sa počkať na výsledok policajného vyšetrovania,“ hovorí MUDr. Vladimír Pramuk, podľa ktorého nejde o prvý prípad šafárenia s liekmi v nemocnici.
„Mohlo by sa zdať, že takéto zistenia nerobia dobré meno nemocnici, ale opak je pravdou. Ak sa čosi také preukáže, vyvádzame z toho dôsledky,“ dodáva riaditeľ.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ