Slovenská posila Färjestadu Zdeno Chára (uprostred) prijíma gratulácie od spoluhráčov Jörgena Jonssona a Radka Hamra k prvému gólu stretnutia švédskej hokejovej ligy Frölunda - Färjestad. Vedúci tím Frölunda prehral v stretnutí s vicemajstrom z Färjestadu 1:2 po predĺžení, keď obidva góly inkasoval v oslabení. FOTO - TASR/EPA
BRATISLAVA - Guliarsky rekordér Milan Haborák, trojnásobný víťaz ankety o slovenského atléta roka, bude na sobotňajšom dekorovaní laureáta 11. ročníka v banskobystrickej Štátnej opere chýbať. V prvý decembrový deň vynesú ortieľ v jeho dopingovej kauze. Atletika má tohto roku na konte už tri dopingové prípady.
Haborákov sa ťahá od polovice augusta, keď namiesto do Olympie ho vedenie slovenskej olympijskej výpravy poslalo z Atén domov. Dostalo totiž informáciu o pozitívnej analýze jeho A-vzorky odobratej po mítingu IAAF Super Grand Prix v Madride 17. júla. Aj test B-vzorky v druhý septembrový deň potvrdil, že v moči mal chorionový gonadotropín (hCG), peptidický hormón, ktorý sa prirodzene nachádza iba v ženskom organizme počas tehotenstva (produkuje ho placenta). U mužov stimuluje produkciu testosterónu a má účinky podobné anabolikám.
Ako konštatuje český odborník Jaroslav Nekola v publikácii Doping a šport, "vzácne môže byť produkovaný aj rakovinovými bunkami". Zrejme preto sa Haborák z vlastnej iniciatívy podrobil sérii vyšetrení. Ich výsledky priložil k odvolaniu, ktoré zaslal Medzinárodnej atletickej federácii, ale jej odborníci skonštatovali, že nepreukazujú atlétovu nevinu. Z tohto pohľadu, našťastie.
Napriek tomu má ešte právo na vypočutie, ktoré využil. Uskutoční sa najbližšiu stredu pred disciplinárnou komisiou Slovenského atletického zväzu, ktorá následne rozhodne o treste. Za tento typ dopingu je v sadzobníku dvojročný dištanc.
Slovenská atletika zažíva z dopingového hľadiska čierny rok. V atletických pretekoch zdravých športovcov štartovávala aj žilinská diaľkarka Lenka Gajarská, ktorá mala reprezentovať Slovensko na aténskej paralympiáde. Analýza jej júnového mimosúťažného odberu sa však skončila pozitívne a Slovenský paralympijský výbor jej dal dvojročný trest. Rovnaký najnovšie hrozí 25-ročnej Ružomberčanke Andrei Burgárovej, druhej guliarke slovenských tabuliek sezóny (13,20). Test po septembrovom dvojmítingu Atletický most (Banská Bystrica - Dubnica) odhalil v jej moči klasické anabolikum stanozolol. Z hľadiska Antidopingového výboru SR, ako nám potvrdil jeho generálny sekretár Miroslav Motyčík, je prípad uzatvorený. Burgárová nepožiadala v termíne o analýzu B-vzorky. Podľa generálnej sekretárky Slovenského atletického zväzu Anny Kirnovej však hriešnička napriek tomu pred rozhodnutím disciplinárky môže ešte požiadať o vypočutie. (mo)