Klaudio Farmadín (v súboji vpravo na archívnej snímke) sa zaslúžil na MS v mexickom Monterrey o jedinú slovenskú karatistickú medailu. Na snímke dole sa hrdo prezentuje s čerstvým bronzom v športovom zápase v kumite v kategórii do 75 kg. FOTO - ARCHÍV SME A K. FARMADÍNA
Bronzová šnúra karatistu Klaudia Farmadína pokračuje. Po piatich európskych a jednom svetovom bronze si z majstrovstiev sveta v mexickom Monterrey doviezol v športovom zápase kumite ďalšie tretie miesto. "Už si ma priatelia začínajú doberať, či neviem získať aj cennejšiu medailu. Na druhej strane som rád, že ju znovu mám. Už-už to vyzeralo, že sa domov vrátim naprázdno," priznal Farmadín.
Pri prvej šanci v upršanom Mexiku vyhorel. V kategórii bez rozdielu hmotností sa v sobotu lúčil už v 2. kole po prehre s Talianom Maniskalkom 0:3. "To mi naštrbilo sebavedomie. Rozladilo ma, že som s ním nespravil ani bod, ale napokon som to dokázal zahodiť za hlavu," vravel 25-ročný karatista banskobystrickej Dukly. Aj za pomoci iskrivého monológu reprezentačného trénera Rastislava Mráza, ktorý celej výprave v predposledný večer MS dôrazne pripomínal, že na tatami dokážu viac ako v dovtedajšom priebehu šampionátu predviedli.
Farmadína čakali na záver ešte boje v kategórii do 75 kg a v nej súperi, s ktorými posledné duely prehral. No Klaudio vychytil svoj veľký deň a prehry im vrátil. V prvom Konžanovi Kibonguimu (4:1) a v treťom i úradujúcemu majstrovi Európy Francúzovi Beaudrihovi (4:3).
Grék Papadopoulos však v semifinále jeho sny o cennejšom kove ukončil. Klaudio prehral 3:6 a jeho smútok ešte znásobil emotívny komentár otca v hľadisku, ktorý mu po prehre vyčítal viaceré chyby. "Len si tam pred ním stál, vyčítal mi. Aj sme sa trochu pochytili, ale potom ma prišiel pred bojom o bronz s Japoncom Macuhisom povzbudiť."
Ešte tri sekundy pred koncom viedol Ázijčan 4:2, no za kop do hlavy v poslednej sekunde získal Farmadín rozhodujúce tri body a vyhral 5:4. "Vedel som, že potrebujem spraviť trojbodovú techniku a podarilo sa mi to aj preto, lebo Japonec už bol unavený a menej sústredený. Neniesol to dobre, ale ani sa mu nečudujem. Raz som takto prehral v Tallinne a viem, ako taká prehra bolí."
Rozhodujúci moment zápasu si mohol vychutnať spomalene nielen na veľkej obrazovke priamo v 15-tisícovej hale, ktorá bola zaplnená spolovice, ale aj na ďalších televíziách s LCD displejom, čo doslova lemovali vnútrajšok monterreyského športového stánku. "Mesto leží len osemdesiat kilometrov od amerických hraníc a ten americký štýl bolo všade poznať," vysvetľoval po návrate šéf Slovenského zväzu karate Daniel Liška.
Farmadína dodnes mrzí, že karate stále nie je na zozname olympijských športov. "S olympiádou prichádza aj väčšia medializácia. Krnáčovo striebro džudu určite urobilo veľkú reklamu a karate by si ju zaslúžilo tiež. Keď sa nám podarí dostať na OH, záujem o tento šport bude určite väčší," mieni jeho najlepší športový vyslanec súčasnosti. Šancu zmeniť tento stav budú mať karatisti v júni budúceho roku, keď má MOV v pláne rozhodovať o športoch na OH 2012. RASTISLAV HRÍBIK
Farmadínova bronzová šnúra
MS
Madrid 2002 3. bez rozdielu hmotností
Monterrey 2004 3. do 75 kg
ME
Chalkida 1999 3. do 75 kg
3. bez rozdielu hmotností
Istanbul 2000 3. do 75 kg
Brémy 2003 3. do 75 kg
Moskva 2004 3. bez rozdielu hmotností