BUDAPEŠŤ - Maďarský parlament včera schválil kontroverzný zákon, ktorým sa zvyšuje vplyv vlády na zloženie rozhodujúceho orgánu centrálnej banky. Zákon, ktorý Maďarská národná banka (NBH) označuje za nástroj obmedzenia nezávislosti, bol prijatý v čase, keď banka uplatňuje najprísnejšiu menovú politiku v Európskej únii.
Zákon, ktorý navrhli poslanci koalície ľavého stredu a podporila vláda, zvyšuje počet členov Bankovej rady NBH zo siedmich až deviatich na deväť až jedenásť. Premiér bude teraz môcť okamžite vymenovať štyroch nových členov a celkovo získa väčšiu vymenovaciu právomoc na úkor guvernéra NBH.
Zákon tak umožňuje vláde zmeniť zloženie orgánu, ktorý stanovuje úrokové sadzby a výrazne tým ovplyvňuje ekonomiku krajiny. Legislatívna zmena prichádza po stále ostrejších sporoch medzi vládnou koalíciou a guvernérom NBH Zsigmondom Járaiom, vymenovaným ešte predchádzajúcou vládou pravicovej strany Fidesz.
Koaliční poslanci a vláda kritizujú terajšie vysoké úrokové sadzby, ktoré dosahujú desať percent a sú najvyššie v strednej Európe aj v celej EÚ. Vysoké sadzby oslabujú ekonomiku a udržiavajú vysoký kurz forintu, ktorý podľa vlády poškodzuje podnikateľov a vývozcov.
Zástancovia zákona argumentujú nevyhnutnosťou uviesť vymenovanie členov bankovnej rady do súladu s praxou v iných krajinách EÚ. "Nikde inde v EÚ nemá guvernér centrálnej banky takú exkluzívnu právomoc vymenovať členov rady. Sme v tom jediní a chceme to uviesť do súladu s EÚ," povedal minulý mesiac pri predkladaní návrhu zákonu šéf koaličných slobodných demokratov Gábor Kuncze.
Guvernér Járai zákon kritizuje, pretože podľa neho obmedzuje nezávislosť banky a môže vyvolať otrasy na finančných trhoch. Proti novelizácii sa postavila aj Európska centrálna banka. Odporcovia zákona budú môcť podať sťažnosť na Ústavný súd, ktorý v naliehavých veciach rozhoduje počas dní až týždňov.
Zákon bol schválený v deň, keď NBH znížila základnú úrokovú sadzbu podľa očakávania o pol percentného bodu na rovných desať percent. Vláda však požaduje oveľa výraznejší pokles úrokov, na to však NBH nie je ochotná, pretože sa bojí prudkého poklesu forintu. Jeho kurz však minulý týždeň vystúpil na 18-mesačné maximum a včera bol v jeho blízkosti.
Maďarská vláda otvorene označuje terajšiu menovú politiku Národnej banky za škodlivú. Premiér Ferenc Gyurcsány minulý týždeň povedal, že silný forint negatívne dopadá na malých a stredných podnikateľov a exportérov a silná mena môže spôsobiť stratu niekoľko tisíc pracovných miest. "Úroky sa musia znížiť nie preto, že sa zvyšuje počet členov monetárnej rady, ale preto, že z toho silného forintu zdochneme," povedal Gyurcsány vo štvrtok v televízii TV2. (čtk)