Hromada kociek cukru s výzvou "Vylepšiť skôr, než zničiť" adresovanou autorom cukrovej reformy, vyrástla v predvčer rozhodujúceho rokovania pred budovou Rady ministrov EÚ v Bruseli. Jej autori - curkovarníci - uspeli a reforma sa odložila.
BRATISLAVA, BRUSEL - Cukrová reforma, od ktorej si Európska komisia sľubuje nižšie ceny cukru v obchodoch, sa posúva naneurčito. Reformátori totiž narazili na odpor jednotlivých členských krajín únie. Tie sú pod silným tlakom domácich cukrovarníckych spolkov, ktoré by prišli reformou o časť štedrej dotačnej politiky.
Pondelková debata ministrov pôdohospodárstva krajín Európskej únie nevyústila v žiadnu konkrétnu dohodu. Aj budúci rok tak môžu cukrovarníci počítať s garantovanými minimálnymi výkupnými cenami cukru na úrovni 632 eur za tonu. To znamená, že spoločná agrárna politika únie nedovolí predávať kilo cukru za menej ako 26 korún.
Európania platia za cukor oproti cenám na svetových komoditných trhoch trikrát viac. Návrh reformy počítal so znížením minimálnych cien cukru o 30 percent a cukrovej repy o takmer 40 percent. Výrobné kvóty sa mali postupne znížiť zo 17,4 na 14,6 milióna ton, teda o 16 percent. Tieto zmeny mali priniesť zlacnenie cukru v obchodoch o tretinu.
"Reforma mala byť v záujme spotrebiteľov, ale súčasne si uvedomujeme citlivosť pre pestovateľov a výrobcov. Preto sme sa priklonili k odkladu. Po debate už môžem povedať, že reforma sa nespustí v roku 2005, a tým sú slovenské zámery splnené," vyhlásil minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Spustenie reformy prichádza do úvahy najskôr v rokoch 2006 alebo 2007.
Cukrovarníci odklad zmeny cukrovej politiky vítajú. "Je to prvý pozitívny signál. Reforma, tak, ako bola navrhnutá aj v časovom horizonte, bola absolútnym nezmyslom," tvrdí predseda predstavenstva Považského cukru Ivan Kardoš. "V mnohých štátoch by to znamenalo koniec cukrovarníctva, a teda aj pokles zamestnanosti." Pestovanie cukrovej repy a výroba cukru dnes na Slovensku zamestnáva okolo 13-tisíc ľudí.
Kardoš označil informácie o tom, že Európania platia za cukor trikrát viac, ako keby ho nakupovali na svetových komoditných trhoch, za zavádzajúce. "Cukor, ktorý sa objavuje na svetových trhoch, je prebytkový cukor z krajín mimo EÚ. Cukor v obchodoch mimo únie je rovnako drahý ako u nás," povedal šéf najväčšieho slovenského cukrovaru.
Za odklad reformy hlasovali ministri pôdohospodárstva všetkých krajín Európskej únie s výnimkou Veľkej Británie. Únia chce vyčkať na jarné rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie. Tá posúdi sťažnosť Austrálie, Brazílie a Thajska, že cukrová politika Bruselu odporuje zásadám voľného globálneho obchodu. Verdikt, ktorý môže priamo postihnúť pätinu až štvrtinu európskej produkcie cukru, by mal podľa eurokomisárky pre poľnohospodárstvo Marian Fischerová-Boelová urýchliť ďalšiu diskusiu o potrebe cukrovej reformy.
FOTO - ČTK/AP