Nitra dúfa, že nedopadne ako Žilina

NITRA - Nitrianska samospráva sa chystá otvoriť priemyselný park a dúfa, že nenarazí na podobné problémy, aké má s výkupom pozemkov Žilina.

Územný plán mesta počíta pre park Sever so 400 hektármi. Nitrianska radnica má zatiaľ v rukách len dohodu s Biskupským úradom o prenájme 120 hektárov.

O majetkové vyrovnanie ostatných pozemkov sa stará súkromná spoločnosť Nitra Invest na základe zmluvy s mestom. Úlohou Nitra Investu je vykúpené pozemky prenajať, prípadne predať investorom, ktorí budú chcieť podnikať v priemyselnom parku.

"Väčšina pozemkov nie je majetkoprávne doriešená. Mnohé sú ešte vedené na pôvodných nežijúcich vlastníkov, a nie na dedičov. Hľadanie majiteľov je časovo náročné," hovorí konateľ spoločnosti Nitra Invest Ondrej Ščurka. Do konca roku chce doriešiť 30 hektárov, ktoré susedia s cirkevnými pozemkami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nitra Invest stanoví cenu pozemkov podľa znaleckého posudku. Zatiaľ sľubuje sto korún za štvorcový meter. Niektorí majitelia už predali priekupníkom oveľa lacnejšie. "Aj napriek tomu nemôže dôjsť k situácii, aká bola v Žiline. Ak nám priekupníci ponúknu pozemky za vysokú cenu, nemusíme ich odkúpiť. Nepotrebujeme veľký pozemok v celku. Od štyroch investorov máme zatiaľ požiadavky na pozemky od dva do 10 hektárov. Ak medzi nimi budú súkromné pozemky, nebude nám to prekážať," povedal Ščurka.

Prvým investorom parku je nemecká spoločnosť Visteon. Má záujem o výmeru do 6,5 hektára. Na jar 2006 začne v Nitre vyrábať komponenty do automobilov. Podľa primátora Nitry Ferdinanda Víteka mesto rokuje s ďalšími firmami, medzi ktorými sú dvaja významní investori.

SkryťVypnúť reklamu

Priemyselný park si Nitra buduje s pomocou štátnej dotácie 26 miliónov korún určených na výstavbu infraštruktúry. (bej)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu