* Viazanie na nové lyže a snoubord si dajte namontovať a nastaviť len u odborníka.
* V prípade starších lyží si dajte nabrúsiť hrany (na zľadovatenom svahu alebo na tvrdom umelom snehu sa budete pri oblúkoch cítiť bezpečnejšie), na sklznici treba zaliať škrabance a naniesť na ňu vosk, ktorý konzervuje. Voskovanie je potrebné. Zabraňuje lepeniu sa snehu a chráni sklznicu.
* Viazanie bolo treba povoliť hneď po sezóne na nulovú hodnotu, aby sa pružiny vnútri neoslabovali. Či ste tak urobili, alebo nie, dajte si ho nastaviť podľa aktuálnej hmotnosti. Starý mazací tuk, ktorý vplyvom počasia zvetráva a vyteká, treba odstrániť a viazanie premazať.
* Lyžiarske topánky, ak nie sú práve na nohách, musia byť vždy zavreté, inak strácajú svoje vlastnosti a formu. Túto zásadu treba dodržiavať mimo sezóny i počas nej. Treba skontrolovať, či sa mäkká vložka nepoškodila z vonkajšej strany o skelet lyžiarky.
* Na paliciach skontrolujte, či sa pútka na vrchnej časti palíc nepretrhli (pri lyžovaní musia byť založené na rukách). Na spodnej časti nesmú chýbať krúžky, inak sa vám palica pri lyžovaní bude zapichávať hlboko do snehu.
* Na snouborde treba vizuálne skontrolovať upínacie popruhy a nity na viazaní. Na každom musí byť upínací popruh na nohu, aby snoubord pri odopnutí neutiekol dolu svahom.