funkčné vlastnosti aj po jedno-či dvojročnom používaní. Najviac sa oplatí tovar z najvyššej kategórie (pôvodne najdrahší), lebo ten podlieha najväčšej amortizácii. Cena výstroja v secondhandoch môže byť menšia o 30 až 75 percent oproti pôvodnej cene. Ako sa však vyznať v tovare, ktorý je v ponuke?
Radí Martin Pach z firmy Prešport, s. r. o, ktorá prevádzkuje bazár a servis lyží na bratislavskom Lafranconi:
"Pri výbere platia také isté pravidlá ako pri kúpe nových lyží.
Do úvahy sa berie hmotnosť človeka, jeho lyžiarske schopnosti, štýl jazdy, výška. Pri kúpe si musí dať zákazník pozor na viacero dôležitých znakov, ktoré mu môžu napovedať, či kupuje dobré, ešte zachovalé, alebo už zničené lyže."
Lyže
* Skontrolujte si lyže zospodu. Pozrite sa, či nie je mechanicky porušená sklznica.
* Hrany nesmú byť mechanicky poškodené či vykrivené, napríklad od nárazu na kameň.
* Lyže nesmú byť prešliapnuté. Znamená to, že stratili svoju potrebnú pružnosť. Sú dve možnosti, ako si to overiť. Jednou z nich je, že položíte lyže na zem na sklznicu a stred lyže by mal byť kúsok nad zemou. Druhou možnosťou je pritlačiť lyže sklznicami k sebe. Na konci pohybu, keď sa už sklznice vzájomne dotýkajú, by ste mali cítiť, že lyža vám kladie určitý odpor.
* Viazanie treba skontrolovať vizuálne. Nesmie mu chýbať žiadna mechanická časť. Jeho funkčnosť sa dá vyskúšať tak, že doň zapnete lyžiarku.
Snoubord
* Skontrolujte, či nie je mechanicky porušená sklznica.
* Hrany nesmú byť mechanicky poškodené či vykrivené.
* Skontrolujte funkčnosť viazania (zapnite doň topánku), ktoré nesmie byť ani inak mechanicky porušené.