Vďaka moderným technológiám a materiálom je lyžiarske oblečenie maximálne účelné a zabezpečuje dostatočný komfort v akomkoľvek počasí.
Oblečenie by malo mať niekoľko základných vrstiev. Radšej viac tenších ako menej hrubších. Podľa počasia si jednu môžete odložiť.
Prvou je spodná bielizeň, ktorá je z tkanín, ktorých vlákna sú vyrobené tak, že odvádzajú vlhkosť na povrch a udržujú telo v suchu (známa aj ako termobielizeň). Čím vyššia gramáž, tým lepšie obstojí pri nižších teplotách. Neodporúča sa ako najspodnejšia vrstva používať klasická bavlnená bielizeň. Tá síce pot vysaje, ale ostáva vlhká a po chvíli začne chladiť.
Druhú vrstvu by malo tvoriť fleecové oblečenie, ktoré v spolupráci s termobielizňou odvádza vlhkosť a zároveň tepelne izoluje.
Treťou vrstvou je vetrovka, ktorá by mala byť priedušná, aby sa vlhkosť mohla dostať von. Dá sa zvoliť aj nepremokavá vetrovka (ak si to vyžadujú podmienky), ale treba rátať s tým, že vlhkosť ostane pod bundou a časom začnete mať pocit chladu.
Ak je veľmi chladno, odporúča sa pridať ešte jedna vrstva, buď priamo na spodnú termobielizeň (tričko s dlhým rukávom s podobnými vlastnosťami), alebo na fleecovú vrstvu (zväčša je to vesta z rovnakého materiálu).
Nohavice sa vyrábajú z podobných priedušných materiálov ako vetrovky. Ak je príliš chladno, môžete použiť dlhé či krátke spodné nohavice z termomateriálu. Nohavice pre snoubord by mali mať nepremokavo spevnenú sedaciu časť, lebo snoubordista si často na sneh sadá.
Rukavice
Rukavice by mali čo najpresnejšie zodpovedať veľkosti vašej ruky, je dobré, ak presahujú cez zápästie. Rukavice pre snoubordistu by mali byť spevnené na dlaňovej i chrbtovej strane ruky, lebo dochádza k častým dotykom rúk o sneh a tie sú potom náchylnejšie na zranenie. Rukavice pre lyžiara by mali byť spevnené na dlaňovej strane ruky.
Ochrana hlavy
Súčasťou výstroja, ktorý si zoberiete na svah, musí byť aj čiapka (prípadne čelenka či šatka) a pre deti či jazdu v náročnejších terénoch by nemala chýbať ani helma.
Ochrana očí
K základnej výbave patria aj slnečné a lyžiarske okuliare. Slnečné okuliare nie sú len módnym výstrelkom. Chránia oči pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia, ktoré je vďaka nadmorskej výške a po odraze od snehu niekoľkonásobne silnejšie.
Lyžiarske okuliare sú zasa dobrým pomocníkom pri snežení a ich špeciálne zafarbenie zlepšuje viditeľnosť v nepriaznivých poveternostných podmienkach.
Keď si raz lyžiarske okuliare založíte na oči, už si ich neskladajte, lebo sa vám budú zarosovať. Okolo skla totiž kolíše teplota a to spôsobuje zarosovanie.
Najideálnejšie je, ak si kúpite okuliare s dvojitým sklom (od 1600 Sk vyššie). Medzi sklami je vákuum, ktoré pomôže zabrániť zarosovaniu.
Ak nosíte dioptrické okuliare, pýtajte si špeciálne lyžiarske okuliare, kam sa zmestí aj rám vašich dioptrických okuliarov.
Existujú aj lyžiarske okuliare, do ktorých sa vkladajú dioptrické sklíčka, ale robia sa len na objednávku. Stoja okolo štyroch-piatich tisíc.
Tónované sklá pomáhajú zlepšovať viditeľnosť v nepriaznivom počasí.
Ponožky
V ponuke sú špeciálne ponožky so spevnenými plochami na najnamáhanejších častiach nohy. Majú vlastnosti ako termobielizeň. Udržujú nohu suchú a hrejú. Dajú sa vybrať druhy podľa teplôt, v akých sa chystáte pohybovať. Vďaka termoregulačným vlastnostiam ponožiek i vložiek lyžiarok vám stačí použiť len jedny ponožky.