"Naši dizajnéri vedia, čo je súčasné. Ich práce vôbec nie sú out," hovorí Viera Kleinová, kurátorka výstavy Kruhy na vode, ktorá je súčasťou celoslovenskej súťaže dizajnu orientovaného na remeslo. Už po tretíkrát ju usporiadalo Ústredie ľudovoumeleckej výroby v Bratislave, aby poukázalo na moderný dizajn vo voľnej interpretácii tradičného ľudového umenia a remesiel na Slovensku.
Prvý ročník bol spojený s iniciatívou Európskej federácie ľudového umenia a remesiel, ktorá v rokoch 1999 až 2001 pripravila v tomto duchu medzinárodný projekt. Zúčastnilo sa ho vtedy osem krajín. "Iba u nás sa súťaž uchytila," hovorí Viera Kleinová, "mala veľký ohlas u dizajnérov, študentov aj pedagógov. Ľudia u nás radi pracujú s tradičnými technikami, ktoré originálnym spôsobom využívajú. Často ide o veľmi jednoduchý, ale špecifický nápad, ktorým sa výrobok odlíši od bežných trendov," vysvetľuje kurátorka.
Tvorcovia neboli limitovaní materiálom, preto sa na výstave v nápaditom usporiadaní objavujú rôzne kombinácie materiálov, počnúc drevom cez sklo, keramiku, látku, kožu, kov, drôt až po plasty. "Tieto predmety znesú každý interiér, väčšinu z nich si dokážem predstaviť v bežnom priestore," hovorí kurátorka. "Zároveň sú to veľmi zaujímavé kusy."
Tretí ročník súťaže Kruhy na vode bol vyhlásený koncom minulého roka a zúčastnilo sa ho 205 súťažiacich. Do mája tohto roku mohli umelci odovzdať svoje výtvory v piatich tematických kategóriách - stolovanie, interiérový prvok, suvenír, odevný doplnok a šperk.
Odborná porota hodnotila 114 samostatných prác a 103 kolekcií, čo bolo spolu 544 predmetov. Ocenila 22 výrobkov, ktoré, ak sa všetko dobre skončí, sa v budúcnosti začnú vyrábať v limitovaných sériách a predávať v sieti "úľuvackých" predajní. "Vyberú sa výrobky vhodné z technologického hľadiska, ktoré zároveň dobre spĺňajú požiadavku praktického využitia," hovorí Kleinová.
Napriek žičlivému prostrediu ÚĽUV-u sa dizajnéri, ktorí sa venujú úžitkovému umeniu alebo tradičnému remeslu, na Slovensku uživia len ťažko. "U nás je vychytený jedine grafický dizajn. Inak nie je bežné, aby sa dizajnéri venovali tomu, čomu naozaj chcú. Sú na voľnej nohe a najčastejšie fungujú popri dizajnérskej práci v inom zamestnaní."
EVA ANDREJČÁKOVÁ