BRATISLAVA - Viac investícií do vedy a výskumu, pokračovanie reforiem a rozvoj znalostnej ekonomiky predstavujú podľa ministerstva financií optimálnu ekonomickú stratégiu pre Slovensko. Šestnásťstránkový materiál, ktorý má byť určujúci aj pre tvorbu mnohých zákonov, včera predstavil minister Ivan Mikloš. Ministerstvo ho nazvalo Lisabonskou stratégiou pre Slovensko. Použitie názvu portugalskej metropoly súvisí s tým, že krajiny Európskej únie sa v roku 2000 v Lisabone dohodli na stratégii rastu konkurencieschopnosti únie, ktorej výsledkom malo byť dobehnutie Spojených štátov do desiatich rokov.
Expertná skupina pod vedením holandského expremiéra Wima Koka len pred dvoma týždňami zhodnotila Lisabonskú stratégiu ako neúspech a navrhla, aby každá krajina mala vlastnú Lisabonskú stratégiu, ktorú bude únia pravidelne kontrolovať a vyhodnocovať.
Slovenská Lisabonská stratégia stojí podľa autorov v dokončení reforiem a v napĺňaní rozvojovej časti stratégie. Tá na prvom mieste hovorí o ľudských zdrojoch a vzdelávacej politike. "Z dôležitých reforiem je (reforma školstva) jediná nedokončená," upozornil minister Ivan Mikloš. Dodal, že zmeniť by sa mal obsah výučby s dôrazom na cudzie jazyky a informačné technológie. Ďalšími oblasťami rozvoja majú byť informačná spoločnosť, zlepšovanie podnikateľského prostredia a veda a výskum.
O stratégii bude do polovice januára diskutovať odborná aj laická verejnosť, následne by ju mala schváliť vláda. "Potom sa vypracujú akčné plány na najbližšie dva roky, ktoré budú obsahovať konkrétne kroky, úlohy a zodpovedné osoby," dodal Mikloš. Výsledky môžu byť podľa Mikloša viditeľné už po roku 2006. (tasr, sita)