Lesníci chcú spadnuté drevo vyviezť

BRATISLAVA - Veterná smršť vyjde na stovky miliónov až miliardy korún. Škody počítajú železnice, cestári, majitelia budov a áut a aj lesníci.

Nie je drevo ako drevo. To, ktoré spadne, má nežiaduci tvar a vinou pohybov pri páde sa zdeformuje aj jeho vnútorná štruktúra. Namiesto nábytku je z neho len palivo. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

BRATISLAVA - Veterná smršť vyjde na stovky miliónov až miliardy korún. Škody počítajú železnice, cestári, majitelia budov a áut a aj lesníci.

Slovenská poisťovňa - Allianz na základe prvých hlásení od ľudí vyčíslila predbežnú výšku škody na 64 miliónov korún. Škodové hlásenia zbierajú aj ďalšie poisťovne. "Ide prevažne o strechy a okná na budovách a poškodené vozidlá," povedala hovorkyňa Českej poisťovne - Slovenska Zuzana Gazdová. "Vzniknuté škody treba vo väčšine prípadov odstraňovať ihneď, preto odporúčame, aby si klienti poškodené veci zdokumentovali a súčasne podľa možností aj odložili," zdôraznila hovorkyňa Kooperativy poisťovne Zuzana Wagnerová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ najväčšie škody oznámili železnice. "Približne 100 až 110 miliónov korún z tejto sumy pripadá na škody v Tatrách, zvyšok na ostatné časti republiky," povedala hovorkyňa ŽSR Nela Blašková. Podľa nej sú však tieto čísla len predbežné odhady a predpokladá ich nárast. "Najväčšie škody pritom víchrica spôsobila na trakčnom vedení, stožiaroch pri tratiach a na budovách," uviedla Blašková. Poškodenie koľají je minimálne.

Lesníci hľadajú cesty, ako škody čo najviac nahradiť. Dúfajú, že sa im podarí predať drevo zo spadnutých stromov v zahraničí, kde podobné polomy neboli. "Nemusí to byť až taký problém. Trochu výhodou je, že v okolitých štátoch nie sú také škody," povedal riaditeľ spoločnosti Lesy SR Karol Vinš. Dopyt na európskom trhu sa podľa neho nepresýti ako pred rokmi a slovenské drevo sa tam podarí predať za prijateľné ceny.

SkryťVypnúť reklamu

Práve z ťažby dreva budú lesné podniky hradiť väčšinu nákladov na obnovu lesného porastu. Samotné Lesy SR, ktoré obhospodarujú polovicu slovenských lesov, evidujú po víkende asi 900-tisíc kubickým metrov spadnutých stromov. Najväčšie škody nahlásili lesné závody Beňuš v Nízkych Tatrách (400-tisíc kubíkov) a Námestovo (200-tisíc kubíkov).

Šéf Zväzu drevospracujúceho priemyslu Peter Lispuch varoval, že skôr ako na vývoz by sa mal štát sústrediť na rýchle vyťaženie spadnutého dreva a jeho uskladnenie.

(čtk, sita, jj)

Spracovatelia: Drevo treba do leta vyťažiť

Víchrica polámala zhruba toľko stromov, koľko sa na Slovensku vyťaží za rok. Šéf štátnych Lesov Karol Vinš verí, že sa veľká časť z neho bude dať predať v zahraničí. Šéf Zväzu drevospracujúceho priemyslu PETER LISPUCH si myslí, že riešenie spočíva v spolupráci štátu, lesníkov a drevárov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa znižuje kvalita spadnutého dreva?

"Veľmi dramaticky. Popadané stromy majú ťažko spracovateľné konce, drevo je popraskané a je vnútri poškodené. Na piliarske účely sa dá použiť tak z 10 až 30 percent. Značná časť sa bude dať použiť na výrobu drevotriesky a zvyšok už len ako palivové drevo."

Ako na kvalitu teraz vplýva čas?

"Šťastím v nešťastí je, že sa to stalo v zime, pretože teraz nehrozia škodcovia a hniloba. Musíme spraviť všetko pre to, aby bolo drevo do júna vyťažené. Je potrebná spoluprácu štátu, lesníkov a spracovateľov dreva, jedine tak sa budú dať škody znížiť."

Ako si predstavujete pomoc štátu?

"V exporte dreva nevidím význam. Myslím, že ostatné krajiny budú dávať prednosť svojmu drevu, pretože im tiež vznikli nejaké škody. Význam má prefinancovanie skladových kapacít u našich spracovateľov. Drevo treba čo najrýchlejšie doniesť na píly a spracovať, pretože potom sa už nebude ďalej kaziť. A to treba prefinancovať.

SkryťVypnúť reklamu

Viete odhadnúť, aké škody asi vznikli v lesoch?

"Zatiaľ je to veľmi ťažké, pretože nemáme žiadne čísla, nepoznáme stupeň poškodenia a množstvo spadnutého dreva."

(jj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu