Problémy podľa KDH sú: ideová vyprázdnenosť na slovenskej politickej scéne, pokles populácie a prílev imigrantov, zachovanie tradičného štýlu života a rozdielny rozvoj regiónov Slovenska.
Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského zmizlo súťaženie ideí a politika sa zmenila iba na boj o moc. KDH má ambíciu zmeniť tento spôsob vedenia politiky.
Riešenie poklesu populácie nevidí KDH v prijímaní väčšieho počtu imigrantov, ale v aktívnejšom vytváraní lepších podmienok pre rozvoj klasickej rodiny. Pre KDH je neprijateľné zvyšovať počty prijatých imigrantov, ak nie sú schopní integrovať sa v živote spoločnosti.
Tretím problémom je zachovanie nášho štýlu života, tradičného a overeného pohľadu na svet. Podľa KDH v Európe prebieha vojna kultúr, v ktorej by malo kresťanstvo zvíťaziť tak, ako zvíťazilo nad komunizmom.
Rozdielny rozvoj regiónov považuje KDH za štvrtý kardinálny problém a podľa Hrušovského hnutie pripravuje akúsi obdobu Marshallovho plánu pre východnú polovicu Slovenska. Bude sa usilovať najmä zmeniť "prístup k umiestňovaniu verejných investícií".
KDH sa nebude brániť, ak sa do diskusie zapoja aj iné politické subjekty a jednotlivci.
(sita)
Čarnogurský: Politika Smeru je škodlivá
BRATISLAVA - Bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský hovorí, že opozícia neponúka občanom politickú alternatívu. Preto podľa neho v čase hlbokých reforiem vláda nečelí väčšej občianskej nespokojnosti, hoci väčšina ľudí hovorí, že sa ich materiálne podmienky zhoršili.
"Slovensko zatiaľ je na strane konzervativizmu a myslím, že to je dobre," povedal Čarnogurský v televízii JOJ. Idey, ktoré presadzuje Smer, sú podľa neho pre Slovensko škodlivé.
Poslanec Smeru Boris Zala nesúhlasil s názorom, že Slovensko je konzervatívna krajina. Obáva sa, že konzervatívne strany chcú presadzovať svoju ideológiu ako štátnu politiku a v relácii sa vyslovil za odluku cirkví od štátu. Vyslovil sa aj za prijatie právnej normy umožňujúcej registrované partnerstvá homosexuálov, lebo je povinnosťou štátu takúto "službu" poskytnúť.
Čarnogurský povedal, že ľudia na tom nie sú ekonomicky horšie ako pred novembrom '89. Podľa Zalu sme sa materiálne úrovni západných krajín "nepriblížili vôbec" a prepadli sme sa aj v porovnaní s okolitými krajinami.
(sita)