Tatranské Zruby, dedinka pri Dolnom Smokovci. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon to hodnotí ako obrovskú katastrofu, povedal, že škoda je nevyčísliteľná. Vydal okamžitý zákaz ťažby ihličnatého dreva na celom Slovensku a zakázal vstup do lesov.
Ochranári však hovoria, že za tento stav môžu lesníci. Situácia sa podľa nich dala očakávať. "Škody, ktoré vidíme, spôsobili praktiky lesníkov. Išlo o umelý smrekový les a smreky majú až šesťkrát menšiu odolnosť voči vetru ako prirodzené stromy. Ten vietor, hoci dosť veľký, by rozhodne nespôsobil také škody, ak by bol les zmiešaný," povedal Juraj Lukáč šéf ochranárskeho združenia Vlk. Okrem toho svoje podľa ochranárov urobil aj zlý stav stromov, o ktorom sa v TANAP-e už roky vie.
Lesníci pripúšťajú, že čisto smrekový les pri silných vetroch neobstojí, zasadený bol však pre takmer 80 rokmi a doteraz ho brali ako dedičstvo. Po odstránení dreva začnú v týchto miestach vysádzať nový les, pravdepodobne už smrekový nebude.
Lesy v TANAP-e sú na 46-tisíc hektároch, z toho víchrica zničila 12-tisíc, poškodila ďalších 12-tisíc.
Minister Simon pripúšťa, že okrem zničenia lesa sa v lokalite poškodil ekosystém. Najväčšou katastrofou, ktorá túto oblasť začne ohrozovať, sú povodne. Podľa Simona náprava poškodeného ekosystému bude trvať niekoľko rokov a bude si vyžadovať finančnú pomoc zo štátu.
Simon zatiaľ prisľúbil TANAP-u 10 miliónov korún, dodal, že na ďalších desať rokov bude treba vyčleniť peniaze na to, aby sa park zrevitalizoval.
(dro)