Chirac včera v Oxforde Britov chválil. FOTO - REUTERS
," odpovedal na otázku študenta, ktorý sa spýtal, či britsko-francúzske partnerstvo potvrdené pred sto rokmi zmluvou "Entente Cordiale," nevystriedalo teraz spojenectvo Paríža s Berlínom.
S mladými diskutoval 50 minút po francúzsky a tvrdil, že napriek hlbokým rozporom v otázke Iraku alebo dotácií pre farmárov, sú francúzsko - britské vzťahy výborné. Briti predsa zachránili niekoľko francúzskych dedín pred vyhynutím, pripomenul, že vlastnia vo Francúzsku asi pol milióna domov a bytov.
Intervencia v cudzom štáte je podľa neho prípustná, ale len z bezpečnostných a humanitárnych dôvodov a s mandátom Organizácie Spojených národov.
Vo štvrtok na spoločnej tlačovej konferencii s Tonym Blairom ukázali po mesiacoch rozporov dobrú vôľu a ochotu zmieriť sa. Najčítanejší denník na ostrovoch, bulvárny The Sun, sa však pozerá na Francúzov stále nedôverčivo. "Dávaj si pozor na chrbát, Tony," varuje text k obrázku, na ktorom sa Chirac spoza Blairovho chrbta dotýka premiérovho ramena. "Chirac môže nožom bodnúť znova."
Chirac ešte vo štvrtok večer prišiel o viac než polhodinu neskôr ku kráľovnej do Windsoru.
Jeho kolóna sa zastavila, keď v jednej z londýnskych ulíc prasklo potrubie. Kráľovnin manžel, princ Filip na Chiraca ironicky hrozil ukazovákom, pretože to bolo v ten deň už druhýkrát, čo naňho polhodiny čakal. Ráno Francúz meškal na slávnostnú prehliadku.
Prezidentovi možno nebolo po chuti ani britské hovädzie, ktoré Francúzi od vypuknutia choroby tzv. šialených kráv stále ignorujú. Skutočnosť, že Chiraca usadili na predstavení muzikálu Bedári do sály, ktorá nesie názov Waterloo, označil parížsky denník Le Figaro za "neospravedlniteľný nevkus".
(mch, reuters, čtk)