Americkí vojaci vo Fallúdži zatýkajú Iračana. FOTO - REUTERS
Americký generál John Sattler včera povedal, že americkým a irackým vojakom sa podarilo "zlomiť väz odboju" v sunnitskom meste Fallúdža. Analytici a dôstojníci z Fallúdže však hovoria niečo iné. Podľa nich je vo Fallúdži ešte niekoľko nevybuchnutých mín v podobe rozbitého, ale o to silnejšieho odboja a hnevu obyvateľov mesta, ktorí sa začnú vracať a uvidia spúšť.
Z toho vyplýva jediné. Američania musia v meste zostať. Nie je to však také jednoduché. Ak sa stiahnu, vypustia zo skrýš militantov, ak zostanú, budú chýbať inde v Iraku. Fallúdža nie je jediná bašta odboja.
Američania sa pohybujú v kruhu, ale aj tak mala operácia vo Fallúdži podľa správy americkej vojenskej rozviedky, ktorú získal denník New York Times, pozitívne výsledky: z mesta evidentne utiekol terorista Abú Músa Zarkáví a jeho ľudia (to je ale len čiastočný úspech, lepšie by bolo, keby ho dostali), ktorým bude chvíľu trvať, kým si vybudujú novú základňu. Zahraničným reportérom Iračania ukázali video z miesta, ktoré malo byť Zarkávího hlavným stanom vo Fallúdži. Našli tam mapy, zbrane, zoznamy bojovníkov a inštruktážne dokumenty na zostrelenie lietadla.
Správa tiež konštatuje, že o štyridsať percent sa znížil počet teroristických útokov v sunnitskom trojuholníku, aj to, že obetí na oboch stranách bolo menej, ako sa očakávalo (uvádza sa okolo 60 Američanov a 1200 militantov, počty civilných obetí nie sú k dispozícii).
To je pozitívna časť. Negatívna má sedem strán a podľa nemenovaného dôstojníka je "brutálne poctivá". Hovorí o tom, že iracký odpor je nesmierne húževnatý a bude sa stupňovať. V prospech militantov hrá viacero faktorov: sú presvedčení, že na rozdiel od Američanov si môžu dovoliť veľké straty, sú sústavne masírovaní propagandou, ktorá hovorí o džiháde a pomste.
Podľa viacerých znalcov arabského sveta je to, ako po ťažkých bojoch vyzerá Fallúdža, ideálnym nástrojom na nábor džihádistov. Reportéri, ktorí sprevádzajú americké jednotky, píšu, že z "mesta mešít" sú trosky, na uliciach sú mŕtve rozkladajúce sa telá. "Je to to najhoršie, čo som kedy videl," cituje Los Angeles Times jedného z vojakov.
Do takéhoto mesta by sa pomaly mali vracať civilisti. Aspoň tak si to predstavuje iracká vláda.
Vrátia sa do rozbitých domov a dostanú zhruba sto dolárov odškodné. Analytici vystríhajú, že ak sa budú rozhodovať, koho počúvať, je jasné, že si nevyberú vládne reči o demokracii, ale volanie extrémistov po odplate.
Pohreby sú o nenávisti k Američanom
Fallúdža chrlí mŕtvych. Pomaly. Ďalší nákladiak s telami prichádza na predmestie na pohreb. Američania povolili dobrovoľníckym organizáciám postarať sa o mŕtve telá. Dvadsaťpäť z nich doviezli včera do dediny Saklawíja, kde ich privítalo asi 150 mužov. Začali vyberať mŕtvoly z armádnych pohrebných vakov a snažili sa identifikovať ich a pochovať podľa moslimskej tradície. Identifikácia bola takmer nemožná pre roje múch a zápach sčernetých a nafúknutých tiel, ale zdalo sa, že väčšinou ide o mužov v bojovom veku. Iračania vykopali niekoľko jám vedľa čerstvých hrobov s jednoduchými pomníkmi. Diváci stáli v rade, aby si vypočuli modlitby za mŕtvych, pričom duchovný vyzýval na pomstu na Američanoch a ich irackých spojencoch: "Žiadame ťa, Bože, aby si bol milosrdný," spieval duchovný. "Zatras zemou pod nohami Američanov, zatras zemou pod nohami križiakov, zatras zemou pod nohami pokrytcov, ktorí im pomáhajú. Bože, daj Iraku víťazstvo." (reuters)