Valeriána lekárska je trvanlivá rastlina, ktorá rastie na okraji vlhkých lesov, lúk, pri potokoch a v priekopách. V záhradách možno z registrovaných odrôd pestovať Širokolistú krajovú, Úzkolistú krajovú a Trazalyt. Z rastlín uvedených odrôd možno zberať listy až do príchodu silných mrazov. Z divorastúcich rastlín zberáme po skončení vegetácie (obvykle v novembri) korene, ktoré po vyčistení usušíme. Listy valeriány sú výbornou prísadou do šalátov a dieteticky sú kvalitnejšie ako rýchlený šalát v zime. Sušené korene obsahujú silicu, triesloviny, estery a ďalšie vzácne látky. Vo forme 3- až 5-percentného záparu pôsobia upokojujúco, až mierne uspávajúco, mobilizujú nervovú sústavu, regulujú činnosť srdca, pôsobia proti kŕčom, nadúvaniu a proti hlístam.
Lopúch (väčší, menší a plstnatý) rastie divo najmä na neobrábaných pôdach. Možno ho pestovať aj v záhradách. U nás je vyšľachtená odroda Herkules. Korene lopúcha sa vykopávajú na jeseň až do príchodu silnejších mrazov a po očistení sa usušia. Koreň obsahuje inulín, polysacharidy, triesloviny, horčiny a živice, ktoré pôsobia liečivo. Usušený sa používa vo forme čaju (1 čajová lyžica na 2 dl vody) pri chorobách žalúdka, obličiek, pri reumatických, kĺbových a svalových bolestiach. Možno z neho vyrobiť aj masť na obklady proti ekzémom, lupienke, akné a na liečenie hnisavých rán i plesňových ochorení kože.
Kostihoj lekársky rastie najmä na vlhkých lúkach a pasienkoch. Kostihoj má čierne krehké korene, ktoré vykopávame od novembra do príchodu silnejších mrazov. Po vykopaní ich umyjeme a pripravíme si z nich tinktúru, ktorú uskladňujeme v chladničke alebo v chladnej miestnosti. Kostihoj obsahuje vitamíny A, C a B12, draslík, triesloviny, hojivý sliz a alantoin. Náter kostihojovou tinktúrou sa používa v ľudovom liečiteľstve na hojenie rán, vredov, hemoroidov, preležanín, popálenín, krvných podliatin. Pôsobí tiež regeneračne pri vykĺbeninách, kostných zlomeninách a natiahnutých šľachách a svaloch.
Doc. Ing.VILIAM HORNIAK, CSc.