Pri kúpe družstevného bytu sa na bytové družstvo dokladá notársky overené tlačivo Dohoda o prevode členských práv a povinností. Ako však treba správne postupovať pri platení zálohy a potom aj zvyšnej kúpnej ceny bytovému družstvu, keďže bytové družstvo s týmto nemá nič spoločné a kúpa bytu sa nerealizuje cez realitnú kanceláriu? Mária V.
Vzhľadom na to, že ide o družstevný byt, nejde o jeho kúpu v pravom slova zmysle, ale o nadobudnutie členských práv a povinností na základe dohody o prevode členských práv a povinností. Na základe tejto dohody potom nadobúdateľ získa právo na uzatvorenie nájomnej zmluvy k družstevnému bytu s bytovým družstvom. Prevodca členských práv nie je vlastníkom družstevného bytu a ako taký nemôže na inú osobu previesť vlastnícke právo k tomuto bytu. Vlastníkom družstevného bytu je bytové družstvo, takže len bytové družstvo môže previesť družstevný byt do vlastníctva inej osoby.
* * *
Pokiaľ ide o vašu otázku týkajúcu sa prevodu členských práv a povinností v súvislosti so zaplatením ceny za prevod, tak tu skutočne platí, že prevod aj výška jeho ceny sú vecou dohody prevodcu členských práv a povinností a ich nadobúdateľa. Táto cena sa nemusí nevyhnutne odvíjať od hodnoty členského podielu v bytovom družstve, ale môže byť nižšia i vyššia. Jej stanovenie je teda v plnej dispozícii zmluvných strán. Pri samotnom platení ceny za prevod členských práv a povinností by som však odporúčal, aby ste ju zaplatili najmenej v dvoch splátkach - zálohu a doplatok. Obe tieto splátky by som navrhoval zložiť do notárskej úschovy alebo bankového depozitu a ich vyplatenie prevodcovi podmieniť až momentom uzatvorenia nájomnej zmluvy medzi vami a bytovým družstvom a jej predložením notárovi.
* * *
Keďže vaša otázka sa týka aj kúpy družstevného bytu, uvádzam, že družstevný byt možno so súhlasom bytového družstva odkúpiť do svojho vlastníctva. Výška ceny, za ktorú to budete môcť v budúcnosti urobiť, bude však vo veľkej miere závisieť predovšetkým od veku bytu, respektíve bytového domu, v ktorom sa byt nachádza.