Chirac v Británii: úsmevy na zmierenie

LONDÝN - Francúzsky prezident Jacques Chirac sa včera s britským premiérom Tonym Blairom dohodol, že sa nedohodnú na Iraku, a tak sa sústredili ...

Chirac (druhý zľava) a Blair ukázali vôľu zmieriť sa. FOTO - REUTERS

LONDÝN - Francúzsky prezident Jacques Chirac sa včera s britským premiérom Tonym Blairom dohodol, že sa nedohodnú na Iraku, a tak sa sústredili na iné oblasti. Sľúbili si spoluprácu pri riešení konfliktov v Afrike a na Blízkom východe. Obaja nešetrili úsmevmi, dávali najavo ochotu dohodnúť sa, s ničím konkrétnym však neprišli. Ukázali ale dobrú vôľu. Chirac ocenil, že Blair môže zohrávať rolu sprostredkovateľa medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsky prezident v predvečer oficiálnej návštevy, ktorá sa konala na počesť 100. výročia podpisu zmluvy "Entente Cordiale", poskytol niekoľko rozhovorov, v ktorých uviedol, že svet po vojne v Iraku nie je bezpečnejším miestom na svete. Tejto téme sa s Blairom príliš nevenovali. Chirac tento názor zopakoval až na tlačovke po priamej otázke novinára.

Vzťahy medzi "ťažkými váhami" európskej politiky ochladli už pred začiatkom vojny v Iraku, keď Británia postupovala spolu so Spojenými štátmi. Francúzsky prezident už v októbri 2002 na summite Európskej únie povedal Blairovi pri debate o poľnohospodárskej politike, že je "drzý a nevychovaný". Včera vyslovil počudovanie, že sa v novinách vôbec píše o sporoch medzi nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Ich vízie sú totiž podľa jeho slov zhodné. Irán, Afganistan, Balkán a Blízky východ - to sú podľa Blaira problematické oblasti, kde sa vedia dohodnúť na spoločnom postupe. Francúzsky prezident podporil Blairov program pre dve predsednícke úlohy, ktoré bude Británia na budúci rok zastávať - ročné predsedníctvo v skupine siedmich najvyspelejších krajín a Ruska (G 8) a predsedníctvo v Európskej únii v druhom polroku. Povedal, že sa s Blairom zhoduje v zámere zvýrazniť potrebu pomoci Afrike a väčšej aktivite pri ochrane životného prostredia.

Pokiaľ ide o irackú problematiku, chcú nechať minulé spory histórii a spolupracovať v rámci rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN na budovaní stabilného a demokratického Iraku.

Podľa diplomatických zdrojov nie je zvykom, aby rokovania Blaira so Chiracom prebiehali tak bezkonfliktne. (čtk, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Je to divoká láska

Návšteva francúzskeho prezidenta bola od začiatku plná symboliky. Už ten začiatok - Tony Blair a princ Philip čakali na meškajúceho Chiraca 20 minút. Kbritsko-francúzskym vzťahom patria stereotypy, vzájomný rešpekt aj nedôvera. Slovami Chiraca je to divoká láska ("amour violent") medzi národmi, ktoré strávili vo vojnách proti sebe 500 rokov.

Posledných sto rokov - práve od zmluvy "Entente Cordiale" - stáli Francúzi a Briti v rozhodujúcich chvíľach pri sebe. Hoci boli rivalmi v koloniálnom boji, podozrenie voči stále silnejšiemu Nemecku ich v roku 1904 spojilo.

Odvtedy prešli dve svetové vojny, spolu zostrojili Concorde a Paríž znepríjemnil Londýnu život pri vstupe do Európskej únie. Z Paríža do Londýna jazdí rýchlovlak Eurostar, zatiaľ čo smerovanie zahraničnej politiky na oboch stranách Lamanšského prieplavu je také odlišné, akoby bol tento kanál rozľahlejší ako Atlantický oceán medzi Amerikou a Veľkou Britániou.

SkryťVypnúť reklamu

Chirac hovorí plynulo po anglicky, kráľovná Alžbeta aj Blair po francúzsky. Najlepší francúzski futbalisti hrajú v bohatých londýnskych kluboch a ovládli anglickú ligu, britskí boháči skupujú najdrahšie sídla v Provensálsku a na riviére. A hoci sa obaja Blair a Chirac uisťujú o výborných vzťahoch, k ich družbe patria aj urážky partnera pred domácim publikom. Čaká sa to od nich - akoby vyzeral Chirac pred farmármi, ak by pre nich neobhajoval štedré dotácie z Bruselu? A presne toto Blair musí kritizovať pred farmármi z ostrovov.

Včerajší večer však patril ústretovým gestám - kráľovná hostila Chiraca vo Windsore a na jeho počesť uviedli muzikál "Les Miserables" (Bedári), ktorý sa odohráva v revolučnom Francúzsku. Predstavenie uvádzali v hudobnom salóniku, ktorý získal názov len pre tento večer. Pravé pomenovanie sály - Waterloo - by nevhodne pripomínal porážku Napoleona Bonaparte v roku 1815.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 505
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 982
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 647
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 781
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu