Oľga Kocúrová hovorí, že ich rodina s ostatnými bývať nechce. Zhruba 50 Rómov zo Železničnej ulice v Trenčíne však mestský úrad plánuje presídliť do novej bytovky na Kasárenskej ulici v okrajovej časti Trenčína Orechové. FOTO - AUTOR
Trenčianskym Rómom sa nepáči zámer mesta, vysťahovať štyri rodiny do novopostavenej bytovky v okrajovej časti Trenčína Orechové. Zhruba päťdesiat Rómov, ktorí teraz žijú v ruinách domu na Železničnej ulici neďaleko autobusovej stanice, by najradšej bývali od seba čo najďalej. "Nie je dobré, keď Cigáni bývajú spolu, lebo sa stále hádajú, naše deti sa medzi sebou bijú. Lepšie je, keď sa od druhých naučíme čistotu, lebo Cigáni sa jej medzi sebou nenaučia," hovorí Rómka Oľga Kocúrová.
Miroslav Baláž z inej rodiny tvrdí, že ak tam "nasťahujú aj tých zospodu, radšej ostanem bývať v tejto špine." Podľa neho ostatné rodiny spôsobujú, že v dome je stále väčší neporiadok. "Dnes upraceme a zajtra je tu zase bordel," tvrdí.
Mesto sa rozhodlo postaviť pre ľudí zo Železničnej ulice novú 12-bytovku, pretože dom, kde v súčasnosti žijú, ohrozuje zdravie obyvateľov. Podľa poslankyne mestského zastupiteľstva Gabriely Hubinskej sa bude musieť starý dom zbúrať. "Je to tam v katastrofálnom stave a je len otázka času, kedy tam niekto príde k úrazu," tvrdí. V jednoposchodovom dome je prihlásených až 38 obyvateľov, sami Rómovia však tvrdia, že ich tam žije cez päťdesiat. "Prší nám dovnútra, do hrncov nám lozia potkany, steny sú plesnivé, nemáme ani teplú vodu. Vedľa je čistička a býva tu taký smrad, že v lete musíme mať zatvorené všetky okná," opisuje život na Železničnej ulici Oľga Kocúrová.
Podľa tlačového tajomníka mestského úradu Tibora Hlobeňa stáli náklady na opravu za posledné tri roky viac ako 250-tisíc korún. "Väčšinou išlo o opravy spôsobené nedbanlivosťou nájomníkov, ale aj o doplnenie strešnej krytiny či opravu stropu medzi prízemím a prvým poschodím," povedal. Naďalej neúnosnú situáciu sa mesto rozhodlo riešiť výstavbou novej bytovky na Kasárenskej ulici. "Zatiaľ je vytypované iba stavenisko, projekt sa ešte nespracúva," hovorí Hlobeň.
Zámer mesta sa však nepáči ani obyvateľom Kasárenskej ulice, kde už v súčasnosti stojí bytovka pre sociálne odkázaných občanov. Obyvateľ tejto bytovky Ján Medo hovorí, že ak k nim ľudí zo Železničnej naozaj nasťahujú, "okamžite si balím kufre." Pridáva sa k nemu aj ďalší sused, nové bývanie si už hľadá.
Podľa koordinátorky programu "Národnostné menšiny" z Inštitútu pre verejné otázky Martiny Juráskovej je zámer mesta vysťahovať rómske rodiny do jednej bytovky "vrcholne nesprávnym postupom". Výsledky takéhoto segregačného úsilia podľa nej vidieť napríklad na košickom Luniku IX. "Segregácia spôsobí, že Rómom bude chýbať pozitívny vzor správania a bude sa tam koncentrovať chudoba. Všeobecná tendencia u Rómov je asimilovať sa s majoritou," myslí si.