ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP
Cez mobil sa možno na internet pripojiť všade, kde aparát zachytí signál mobilnej siete. Okrem toho sa používateľ, na rozdiel od pevnej linky, pri surfovaní môže pohybovať. Cez mobil sa možno na internet pripojiť dvoma spôsobmi. Komunikácia buď prebieha priamo v aparáte, alebo prístroj funguje ako modem na ďalšie zariadenie, napríklad počítač.
Rýchlosť pripojenia limituje v prvom rade technológia prenosu dát, ktorú konkrétny mobilný operátor využíva. Všetky dnes dostupné možnosti a najvyššiu rýchlosť pri mobilnom surfovaní po internete ponúka EuroTel. Orange sa obmedzil na dve - GPRS a GSM.
Dobrý operátor nestačí
Druhým rozhodujúcim faktom, ktorý ovplyvňuje rýchlosť pripojenia, je kvalita telefónu - najmä ak sa používa ako modem. Všetky dostupné možnosti mobilného pripojenia podporuje len niekoľko drahých špičkových mobilov. Z hľadiska univerzálnosti je na tom asi najlepšie fínska Nokia. Obvykle sa pri bežných telefónoch najviac používa technológia GPRS, ktorá podľa použitého radu umožňuje pripojenie porovnateľné s vytáčaným internetom cez telefónnu linku. Niektoré drahšie modely podporujú rýchlejšiu technológiu EDGE alebo zriedkavejšiu HSCSD. Pripojenie cez GSM sa pre svoju pomalosť nevyužíva takmer vôbec.
Rýchlosť surfovania môže ovplyvniť aj spôsob, akým je mobilný telefón prepojený s počítačom. Najväčší komfort ponúka spojenie cez dátový kábel, ktorý bez problémov zvláda rýchlosť telefónov. Vo väčšine prípadov si ho treba dokúpiť, pretože len málo výrobcov káble pribaľuje rovno k telefónom. Mobil a počítač ďalej možno prepojiť cez infračervený port. Používa sa najmä pri laptopoch, ku ktorým stačí telefón priložiť správnou stranou. Niektoré staršie modely takto prenášajú dáta veľmi pomaly, čím znižujú rýchlosť pripojenia na internet. Ďalšou možnosťou je tzv. bluetooth. Podobne ako v predchádzajúcom prípade ide o bezdrôtové pripojenie. V porovnaní s infračerveným portom má výborný dosah (niekoľko metrov), stabilitu a vysokú prenosovú rýchlosť. Nedostatkom je, že v porovnaní s dátovým káblom a infračerveným spojením ho podporuje zatiaľ iba málo aparátov.
Motorom bol Telekom
Možnosti pripojenia na internet cez mobil priniesla konkurencia rýchleho internetu cez pevné linky. Až po jeho nástupe na trh vyšli EuroTel a Orange so službami, ktoré sa začali predávať. Stavili na spoplatňovanie pripojenia podľa objemu prenesených dát. EuroTel dokonca vyšiel s programom, ktorý umožňuje neobmedzené surfovanie za mesačný paušál.
Okrem pripájania na internet cez mobil ešte medzi využívané dátové služby patrí WAP. Ide o mutáciu mobilného internetu pre staršie mobilné telefóny s čiernobielou obrazovkou so slabým rozlíšením. Obaja operátori takto poskytujú napríklad široké spektrum rôznych informácií, napríklad o odchode autobusov alebo o kultúrnych podujatiach. Komunikácia prebieha priamo z aparátu. Záujem o službu brzdili nízke prenosové rýchlosti. K určitému oživeniu došlo až zavedením technológie GPRS, ktorá sťahovanie informácií niekoľkonásobne urýchlila.
Možnosti pripojenia dostupné u jednotlivých operátorov
GSM
Ide o najpomalšie mobilné pripojenie rýchlosťou 9,6 kilobitu za sekundu. Ponúkajú ho obaja mobilní operátori. Platí sa za presurfovaný čas, podľa používaného paušálu. a v závislosti od dennej doby.
HSCSD
Pripojenie cez túto technológiu poskytuje len EuroTel pod názvom High Speed Data. Maximálna rýchlosť surfovania je 43,2 kilobitu za sekundu. Operátor po sekundách spoplatňuje čas pripojenia, pričom zákazník platí ako za bežný hovor v sieti EuroTelu.
GPRS
Technológia umožňuje ešte rýchlejšie dátové prenosy ako HSCSD niektoré telefóny dosahujú rýchlosť vytáčaného pripojenia cez telefónnu linku. GPRS poskytujú obaja operátori, pričom spoplatňujú objem prenesených dát. Určité množstvo si zákazník predplatí v rámci mesačného paušálu. Len EuroTel poskytuje neobmedzené paušálne pripojenie
EDGE
Najmodernejšia technológia. Prenosové rýchlosti dosahujú cez 200 kilobitov za sekundu. Pripojenie cez Edge ponúka len EuroTel v rámci služby Data Nonstop.
Akciové mobily a ich funkcie
Telefón Obra- digitálny WAP GPRS HSCSD EDGE interne- modem možnosti pripojenia
zové foto- tový pre- cez infra- Blue-
správy aparát hliadač kábel port tooth
LG C1200 + - + + - - - - - - -
LG C2200 + + + + - - - + + - -
LG L1100 + + + + - - - + + + -
Motorola E398 + + + + - - + + + - +
Nokia 3100 + + + + + - + + + - -
Nokia 3120 + + + + + - + + + - -
Nokia 3200 + + + + + - + + + + -
Nokia 3220 + + + + + + + + + - -
Nokia 3410 - - + - - - - - - - -
Nokia 3510i + - + - + - - - - - -
Nokia 5140 + + + + + + + + + + -
Nokia 6100 + + + + + - - + + + -
Nokia 6230 + + + + + + + + + + +
Nokia 6610i + + + + + - + + + + -
Nokia 6820 + + + + + + + + + + +
Philips 355 + + + + - - - + + - -
Qtek 2060 + + + + - - + + + + +
Sagem myC-3b + - + + - - - - - - -
Sagem myX-5-2 + + + + - - - + + + -
Sagem myX-7 + + + + - - - + + + -
Samsung SGH-E300 + + + + - - - + + + -
Samsung SGH-E800 + + + + - - - + - + -
Samsung SGH-X450 + - + + - - - - - - -
Siemens A65 - - + + - - - - + - -
Siemens C65 + + + + - - - - + + -
Siemens CX65 + + + + - - + + + + -
Siemens CXT65 + + + + - - - + + + -
Siemens MC60 + + + + - - - + + - -
Siemens S65 + + + + - - - + + + +
Sony Ericsson K700i + + + + - - - + + + +
Sony Ericsson P900 + + + + + - + + + + +
Sony Ericsson T230 + + + + - - - + + - -
Sony Ericsson T610 + + + + + - - + + + +
Sony Ericsson T630 + + + + - - - + + + +
Použité zdroje: www.mobil.sme.sk, www.eurotel.sk, www.orange.sk, www.mobil.sk