Dočasné sídlo Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
práce.
Ministerstvo spravodlivosti pred časom vypísalo výberové konanie na osem miest špeciálnych sudcov. Termín podávania žiadostí vypršal v pondelok. V utorok evidovali iba šesť prihlášok. Hovorca ministerstva Richard Fides nevylúčil, že ďalšie ešte prídu. Akceptované budú všetky s poštovou pečiatkou najneskôr z 15. novembra.
Dnes sú známe mená dvoch špeciálnych sudcov, zajtra by mala Súdna rada zvoliť dvoch ďalších. Výberové konanie s najnovšími uchádzačmi sa skončí najskôr koncom januára. Ak by aj všetci uspeli, súd stále nebude mať zákonom stanovený počet sudcov.
Podobná situácia je aj na špeciálnej prokuratúre. Pracovať by na nej malo 25 prokurátorov. V súčasnosti je ich sedem, do ďalšieho kola sa prihlásili iba štyria. "Výberové konania budú dovtedy, kým sa to neobsadí," povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová.
Špeciálni sudcovia a prokurátori zarábajú vyše 70-tisíc korún a majú špeciálnu ochranu. Prvý námestník generálneho prokurátora Martin Lauko má pocit, že je to málo. "Ak sa vyberá takáto elita, mala byť zaplatená ešte viac," vyhlásil. Primeraný by bol podľa neho aj dvojnásobný príjem.
Za nezáujmom Lauko vidí klímu, aká sa v spoločnosti okolo Špeciálneho súdu a prokuratúry vytvorila. "Niektorí to prijímali ako spásu, iní zatracovali ako záležitosť, ktorá nepatrí do demokratickej spoločnosti." Sudcovia a prokurátori, ktorí majú o túto prácu záujem, sa vraj chcú obetovať, lebo "je to práca v inom režime, ktorá ľuďom nevyhovuje."
Prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák vidí za malým záujmom aj obtiažnosť káuz, ktoré čakajú na vyriešenie. "Jedna vec obsahuje niekoľko desiatok obvinených a niekoľko desiatok tisíc strán dokumentov, to nie je med lízať." O práci čakajúcej na sudcov hovorí: "Je to agenda, ktorá vyžaduje úžasnú pozornosť, je to strašne ťažké a prácne." Sudcov môže odrádzať aj nevyhnutné sťahovanie do Pezinka, kde bude súd sídliť.
(rp)
O post sa uchádza i disciplinárne stíhaný sudca Cimerman
BRATISLAVA - O post špeciálneho sudcu sa uchádza i disciplinárne stíhaný okresný sudca vo Veľkom Krtíši Slavomír Cimerman. Ten už viac ako štyri roky čelí trestnému a disciplinárnemu stíhaniu.
"Je pravda, že som sa prihlásil do výberového konania o post špeciálneho sudcu," potvrdil Cimerman, ktorý všetky obvinenia považuje za vykonštruované s politickým pozadím. Podľa neho platí zásada rovnosti pre všetkých uchádzačov. "Keď mohla súdna rada zvoliť na post špeciálneho sudcu prokurátorku, ktorá bola právoplatne disciplinárne potrestaná, nevidím žiadnu prekážku úspešne kandidovať."
Cimerman tvrdí, že disciplinárne senáty ho po šiestich návrhoch doteraz vždy oslobodili. "Nikdy som nebol právoplatne disciplinárne potrestaný a ani uznaný za vinného zo žiadneho trestného činu."
Sudca od roku 2000 čelí obvineniam pre trestné činy zneužitia právomoci verejného činiteľa, falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Ide o prípad, v ktorom mal podľa obvinenia za údajnú úplatu sadeníc ruží rozhodnúť nezákonne. Sudcu obvinil jeden z účastníkov sporu. Napriek tomu, že Cimerman poskytol doklady o kúpe kríkov ruží pri dome, vyšetrovanie sa dosiaľ neskončilo. Ďalšie tvrdenia, že mal mať doma súdne spisy protizákonne, sa dosiaľ nepotvrdili. V súčasnosti sa prieťahmi v trestnom konaní zaoberá Ústavný súd.
(tasr)