BRATISLAVA - Psychológ Anton Heretik hovorí, že akákoľvek silná emócia spúšťa "obranné mechanizmy osobnosti". Ak sa človek ocitne v situácii, keď je vnímaný negatívne - napríklad preto, že bol agentom ŠtB - môže reagovať tak, že je to výmysel, prežívať úzkosť, cítiť hanbu či mať negatívne emócie.
Medzi obranné mechanizmy patrí napríklad "vytesňovanie". Človek vtedy potlačí v sebe až do nevedomia či zabudnutia nejaké skúsenosti, zážitky či svoje správanie, hovorí Heretik. Iný je mechanizmus takzvanej "racionalizácie", keď človek tvrdí, že v tej dobe sa inak nedalo - kvôli deťom, postaveniu v práci a podobne. Ďalšou metódou je "bagatelizácia" - človek povie, že "každý, kto robil v zahraničnom obchode, musel spolupracovať".
Zásadné podľa psychológa je, že "tieto obranné mechanizmy osobnosti sú nevedomé, človek si to nevymýšľa, je to nevedomá obrana proti nátlaku a úzkosti". Podľa Heretika tí, pri ktorých sa už v minulosti spomínala spolupráca s ŠtB, "sú už proti tomu odolní".
Mená menej známych spolupracovníkov budú podľa neho zaujímavé "tak pre ich susedov". Heretik predpokladá, že na Slovensku ľudia na takéto zoznamy rýchlo zabudnú a neberú ich vážne aj preto, že v našom systéme hrá dôležitú rolu rodina. "Takmer v každej slovenskej rodine u nás bol v minulosti jeden gardista, fašista či komunista. Ľudia majú tendenciu to skôr prehliadať, ako to brať vážne."
(rk)