Tieto faksimile nie sú zo spisu Jána Hurného a majú len ilustračný charakter. Záznam vľavo vypracoval riadiaci dôstojník ŠtB, ktorý riadil tajného spolupracovníka, ktorého nazýval Prameň. Mená ľudí sú začiernené. Záznam vpravo je rukou písané vyhlásenie agenta o spolupráci s ŠtB. Niekedy bol text podobného znenia napísaný na stroji a budúci agent ho iba vlastnou rukou podpísal. To má byť aj prípad Jána Hurného. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Ústav pamäti národa zverejnil v utorok časť zväzkov ŠtB registrovaných na východnom Slovensku. Je v nich asi 20-tisíc mien príslušníkov a spolupracovníkov ŠtB. Ako agent sa v zoznamoch objavilo aj meno štátneho tajomníka ministerstva výstavby Jána Hurného (SDKÚ).
Podľa definície ústavu bol agent ŠtB "tajný spolupracovník, ktorý plnil úlohy pri odhaľovaní, rozpracovávaní a dokumentovaní protištátnej trestnej činnosti a úlohy, ktoré mali zabrániť takejto činnosti".
Hurný tvrdí, že agentom nebol a že zverejní záznam o svojej osobe, ak to neublíži nevinným ľuďom. Hovorca ministerstva László Juhász nevedel povedať, či a kedy Hurný požiada Ústav pamäti národa o sprístupnenie svojho zväzku.
"Keďže túto záležitosť môžeme považovať za prioritu, sme schopní zväzok sprístupniť do týždňa od podania žiadosti," povedal Dzurjanin.
Hurný vyhlásil, že požiada o bezpečnostnú previerku a ak bude treba, bude sa brániť na súde. Podľa zákona však môže požiadať o jeho previerku iba jeho nadriadený. Zo zákona Hurný doteraz previerku nepotreboval.
Ministrom výstavby je László Gyurovszky z SMK, podľa Juhásza je však v zahraničí a v práci bude až v pondelok.
Hurného zaregistrovala okresná správa ŠtB v Spišskej Novej Vsi v roku 1981. Najprv bol preverovanou osobou, potom kandidátom tajnej spolupráce a nakoniec agentom. V tom čase robil v podniku Geologický prieskum v rôznych funkciách, skončil ako vedúci zmeny. Od roku 1988 do roku 1990 pracoval v Mongolsku ako hlavný inžinier laboratórií. Zastával viacero funkcií v mestskom zastupiteľstve v Spišskej Novej Vsi a za SDKÚ kandidoval do europarlamentu.
Členkou dozornej rady Ústavu pamäti národa, ktorý archívy ŠtB zverejnil, je aj Iveta Hurná. Nominovali ju poslanci SDKÚ a je manželkou Hurného synovca. (mož)
V Česku by musel Hurný odstúpiť
BRATISLAVA - V Česku na rozdiel od Slovenska stále platí lustračný zákon a podľa neho by človek vo funkcii štátneho tajomníka musel odstúpiť, ak by sa zistilo, že spolupracoval s ŠtB a bol agentom.
Podľa redaktora týždenníka Respekt Jaroslava Spurného, ktorý sa zaoberá bezpečnostnou problematikou, v Česku sa s niečím podobným nestretli. Archívy, ktoré zverejnilo české ministerstvo vnútra pred vyše rokom, len potvrdzovali pravosť tzv. Cibulkových zoznamov zo začiatku 90. rokov. Ľudia, ktorí sa na týchto zoznamoch ocitli, však odišli z verejného života už dávno. "Občas sa ešte niekto objaví zásluhou bádateľov, ale z politikov nikto."
Štátny tajomník Hurný nebol v Cibulkových zoznamoch, ktoré nie sú kompletné. Spurný si myslí, že Hurný by mal odstúpiť už len preto, že podpísal spoluprácu s ŠtB, ktorá je v Česku aj na Slovensku považovaná za zločineckú organizáciu. "Bez ohľadu na individuálne previnenie, človek, ktorý spolupracoval s ŠtB, by mal vždy odstúpiť."
V Česku nedávno médiá odhalili prípad Pavla Přibyla, ktorého premiér Stanislav Gross vymenoval do funkcie šéfa Úradu vlády. Přibyl velil v januári 1989 policajným jednotkám, ktoré rozháňali demonštrantov počas Palachovho týždňa. Gross ho odmietol po zverejnení týchto informácií odvolať a Přibyl nechcel odstúpiť. Verejnosť, vrátane umelcov, ale zorganizovala protestné akcie a Přibyl nakoniec rezignoval. (mož)