BRUSEL - Z Afganistanu sa postupne stáva narkoštát. Vojenské sily Spojených štátov a NATO, rozmiestnené v tejto krajine by sa mali účinne zapájať nielen do boja proti miestnym extrémistom, ale i proti obchodu s drogami. Uvádza sa to vo včerajšej správe Úradu OSN pre drogy a kriminalitu.
"Bolo by historickou chybou, keby sme ponechali Afganistan napospas ópiu potom, čo sme ho vytrhli z područia Talibanu a al-Káidy," povedal riaditeľ úradu António María Costa.
Podobnú výzvu na väčšiu aktivitu USA a NATO adresoval pritom obom stranám v Bruseli už vlani. Pracovníci úradu tento rok zistili, že produkcia ópia, ktorého derivátom je heroín, sa medzitým zvýšila o 17 percent. Afganský podiel na celosvetovej produkcii ópia sa tento rok zvýšil z minuloročných 76 na 87 percent. Nebyť nepriaznivého počasia a škodcov na rastlinách, bola by produkcia ešte o tretinu vyššia.
V správe OSN sa uvádza, že ópium sa stalo hlavným motorom afganského hospodárskeho rastu a najsilnejším putom medzi miestnymi obyvateľmi, ktorí predtým proti sebe bojovali. Objem obchodu s drogami sa podľa úradu odhaduje na 2,8 miliardy dolárov, teda 60 percent hrubého domáceho produktu v Afganistane. Ópia sa tento rok vyprodukovalo asi 4200 ton. Afganský rekord, 4600 ton, pochádza z roku 1999, teda o rok skôr, než Taliban jeho produkciu zakázal.
Podľa Costu je vyriešenie problému nad sily afganskej vlády a na pátraní proti drogovým laboratóriám a konvojom obchodníkov s drogami by sa mali zúčastniť i americké a aliančné sily. Darcovské štáty by mali zamerať finančné injekcie do projektov, ktoré odstránia najhoršiu chudobu a korupciu v tamojšej armáde, polícii, súdnictve a provinčných úradoch.
Costa upozornil, že v tradičných krajinách Zlatého trojuholníka, teda v Thajsku, Barme a Laose, sa produkcia ópia znížila o 75 percent a že bude čoskoro možné konštatovať, že oblasť bola od drog vyčistená.
(čtk)