Rusko je schopné pred termínom splatiť dlhy Parížskemu klubu i Medzinárodnému menovému fondu, do výzbroje zaradí čoskoro jadrové raketové komplexy, ktoré nemajú vo svete obdoby a v rámci boja s terorizmom zásadne posilnia mocenské štruktúry štátu.
Ruský prezident Vladimir Putin za posledné dva dni preniesol množstvo zásadných výrokov, ktoré citujú všetky svetové agentúry. Poskytol rozhovor trom ruským televíznym staniciam, stretol sa s vojenským velením krajiny, s najväčšími biznismanmi a priemyselníkmi i so svojou základnou politickou oporou, parlamentnou frakciou Jednotné Rusko.
Komentátori hľadajú spoločného menovateľa všetkých prejavov a zhodujú sa zatiaľ na tom, že ruský líder sa veľmi sebavedome stavia do úlohy prezidenta svetovej superveľmoci.
Nové zbrane
Najskôr prišiel Putin s vyhlásením, že Rusko čoskoro predstaví zbrane, aké ešte nikto nevidel. Nemenovaný zdroj z ruského ministerstva obrany, ktorého cituje agentúra ITAR-TASS, včera prezradil, že prezident mal na mysli raketové systémy Iskander, Topol-M, Bulava a zatiaľ starostlivo utajovaný lietajúci aparát, ktorý bude schopný "obchádzať" všetky známe systémy protivzdušnej obrany a prenikať ďaleko nad územie cudzích štátov.
Ruskí komentátori sa domnievajú, že nečakane otvorené odkrytie ruských plánov o prezbrojení jadrových vojenských síl má predovšetkým politické dôvody. Ruská generalita je pobúrená nedávnymi teritoriálnymi ústupkami Ruska voči Číne a Japonsku a prezident sa ju snaží týmto spôsobom utíšiť. Číne Putin odovzdal dva ostrovy a s Japonskom má v úmysle konečne vyriešiť spor o Kurily.
Okrem toho prezbrojenie bude vyžadovať ďalšie zvýšenie financovania ruskej armády, ktoré prezident už niekoľkokrát sľúbil a teraz ho podložil faktami o úspešnom zavŕšení výskumu a skúšok najnovších strategických zbraní.
Terorizmus ako zásterka
Hlavným argumentom pre všetky politické i vojenské reformy bol aj v posledných Putinových vystúpeniach boj proti terorizmu. Podľa ruského prezidenta má medzinárodný terorizmus globálne ciele: chce vytvoriť svetový chalifát. "To by pre nás znamenalo stratu rozsiahlych oblastí, predovšetkým na juhu krajiny a možnú dezorganizáciu celého štátu," povedal Putin.
Podľa vojenského experta Alexandra Golca je však spájanie boja proti terorizmu a jadrového zbrojenia absurdné. "Je to nelogické, jadrové zbrane nie sú vhodné pre boj s teroristami."
Biznis a politika
Putin sa zjavne snaží, aby jeho plány na posilnenie moci Kremľa podporovala nielen generalita, ale aj podnikatelia. V stredu s nimi strávil tri hodiny, čo je v prípade takejto akcie úplne mimoriadne.
"Biznis i moc sú spoluzodpovedné za rozvoj ekonomiky," vyhlásil a naznačil, že "slušných" podnikateľov bude podporovať. Včera potom prezident výrokom o schopnosti takmer hneď splatiť obrovské dlhy zahraničným veriteľom chcel ukázať, že Rusko prestáva byť krajinou s prechodnou ekonomikou, za jeho vlády sa úplne postavilo na nohy a môže hrať úlohu nielen vojenskej, ale i ekonomickej veľmoci.
Prezident
Snažil sa rozptýliť aj dohady o tom, že nebude ochotný opustiť v roku 2008 prezidentské kreslo. Zdôraznil, že je zásadne proti akýmkoľvek zmenám ústavy a že bude ctiť zásady demokracie.
Z toho dôvodu navrhol i to, aby sa gubernátori vrátili do Rady federácie, hornej snemovne ruského parlamentu, odkiaľ na základe jeho rozhodnutia museli pred niekoľkými rokmi odísť. Teraz si ich prezident vďaka novému zákonu bude vyberať sám, bez účasti občanov, a preto im chce dovoliť, aby sa podieľali na rozhodovaní o otázkach vojny a mieru či účasti ruskej armády v operáciách za hranicami štátu.
Ruská nezávislá tlač však zdôrazňuje, že Putin má aj iné možnosti zotrvať pri moci po roku 2008, než zmeny ústavy a že posledné prejavy svedčia o tom, že stále koncentruje moc vo svojich rukách.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME