V Bruseli sa predstavili najlepšie školské projekty

Napriek tomu, že lietadlá padajú v poslednom čase akosi často, deti z Tatranskej alternatívnej školy (TAŠ) v Poprade sa počas letu do Bruselu nebáli. Katka Jablonská letela prvýkrát, cestou z Košíc do Prahy sa v lietadle modlila. Pri lete z Prahy do ...


Pri stánku TAŠky sa zastavila aj poslankyňa Európskeho parlamentu Doris Pack (vľavo). Jarovi Verebovi, Ivete Brejčákovej, Katke, Matúšovi a Vľadi (zľava doprava) sa pochválila, že názov Comenius sa zrodil v jej hlave. FOTO SME - ANDREA HAJDÚCHOVÁ



Napriek tomu, že lietadlá padajú v poslednom čase akosi často, deti z Tatranskej alternatívnej školy (TAŠ) v Poprade sa počas letu do Bruselu nebáli. Katka Jablonská letela prvýkrát, cestou z Košíc do Prahy sa v lietadle modlila. Pri lete z Prahy do Bruselu sa už zabávala. Trojica detí z TAŠ-ky letela na stretnutie 150 detí – autorov najlepších školských projektov, vytvorených aj vďaka grantu z programu Comenius 1.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pesničky z TAŠ-ky

Medzinárodná komisia v Bruseli z troch slovenských projektov, ktoré navrhla národná agentúra Sokrates, vybrala najlepší. Stal sa ním projekt Tatranskej alternatívnej školy. Žiaci napísali spevník Pesničky z TAŠ-ky a nahrali CD – sami zložili hudbu, texty a na CD sami spievajú a hrajú. „Prvý rok sme napísali knihu, druhý naspievali cédéčko a teraz by sme radi urobili muzikál,“ hovorí učiteľ Jaro Vereb. Projekt v Bruseli predstavili s kolegyňou I. Brejčákovou a trojicou jedenásťročných interpretov: Katkou Jablonskou, Vlaďou Repašskou a Matúšom Antolíkom. TAŠ-ka spolupracovala na projekte s deťmi z Poľska, Nemecka a Veľkej Británie. Školy si vymieňali hudbu a každá na ňu zložila vlastný text.

Čoho sa deti boja

Žiaci z Fínska sa v projekte snažili spoznať, čoho sa boja oni a kolegovia z Francúzska, Česka a Rakúska. Na záver vytvorili nástenný kalendár s fotografiami strachov – ušitých z textilu, namaľovaných alebo vymodelovaných z plastelíny, snehu či z roztopeného farebného skla.

SkryťVypnúť reklamu

„Deti sú všade rovnaké, majú strach z rovnakých vecí. Cieľom však bolo, aby sa spoznali, vedeli, čoho sa boja, aby uvoľnili svoje pocity tak, ako to občas potrebujú aj dospelí,“ hovorí Maia-Leena Bilundová, učiteľka z Fínska. Fínsky školský projekt ukázal, že deti majú strach z výšok a tmy. Boja sa neznámych čudných vecí, boja sa zostať samy, majú strach z pavúkov, duchov, škriatkov aj krokodílov a boja sa vojny a násilia.

Gréci sa pokúsili zistiť, aké hodnoty sú pre žiakov v siedmich krajinách EÚ a v Poľsku a Estónsku najdôležitejšie. Prišli na to, že deti najmenej zaujíma umenie, tradície a náboženstvo. Najdôležitejšia je pre ne rodina. Poliaci vyšli z prieskumu ako najvášnivejší cestovatelia, Švédi ako najväčší patrioti a milovníci vzdelávania. Priamo v Bruseli sa však výsledku, že deti nemajú rady umenie, snažila odporovať výnimka – projekt jedenásťročných Talianov. Tí napísali operu, vytvorili scénu, kostýmy a operu naskúšali. Pri predstavení sa zahrali aj na konferenciérov, šatnárov a osvetľovačov.

SkryťVypnúť reklamu

Pizza je najlepšia

Briti sa spolu s Talianmi, Dánmi a Poliakmi rozhodli objaviť svoje zvyky, jedlá a športy. Z jedál vyhrala pizza a z hier hádzaná, o ktorej britskí študenti vraj dovtedy nepočuli. A výsledok projektu? Virtuálny let nad krajinami so všetkým, čo k tomu patrí – s letuškami, pilotom, videom o tradíciách krajiny, nad ktorou sa práve letí a samozrejme, so servírovanou pizzou.

Niektoré projekty sa venovali aj ekológii. „Premýšľali sme, ako by sa dalo šetriť s energiou v Európe, ako by sa dalo zabrániť skleníkovému efektu,“ hovorí 14-ročná študentka Sotiroulla Zarvouová z Cypru. V Bruseli so spolužiakmi predstavili prototyp hračkárskeho pretekárskeho auta na solárny pohon. Spolu so svojimi kolegami z partnerských škôl z Talianska, Nemecka a Grécka teraz v jednotlivých krajinách usporadúvajú seriál pretekov.

SkryťVypnúť reklamu

Životným prostredím sa zaoberali aj Rakúšania. Žiaci zo Salzburgu vymysleli hru. Hrá sa na kreslenej mape národného parku Hohe Tauern, cieľom je pomôcť mu a zachrániť ho. Svoju hru si vymenili s partnermi z Estónska a Čiech a tiež navzájom navštívili svoje národné parky.

ANDREA HAJDÚCHOVÁ,

Brusel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu