by mali väčší vplyv na odvolávanie jednotlivých členov komisie.
Barroso po neúspechu s prvou komisiou urobil tri zmeny. Zdá sa, že parlamentné kluby s nimi boli spokojné.
Z pôvodného tímu rezignoval konzervatívec Rocco Buttiglione, ktorý bol pre svoje názory na homosexualitu a ženy pre väčšinu parlamentu neprijateľný. Talianska vláda vymenovala namiesto neho ministra zahraničia Franka Frattiniho. Striedala aj lotyšská vláda, namiesto Ingrid Udreovej, podozrivej z korupcie, prišiel Andris Piegbals. Maďarský exminister zahraničia László Kovács sa musel zmieriť s tým, že namiesto energetiky, ktorú dostatočne neovládal, bude mať na starosti daňovú a colnú politiku. Všetkých troch na začiatku týždňa vypočúvali parlamentné kluby: všetci s miernymi výhradami prešli.
Jednoznačnú podporu Barrosovmu novému tímu vyjadril včera ľudovec a šéf najsilnejšej frakcie Hans-Gert Pöttering, podobne sa vyslovila aj malá pravicová frakcia Zväz pre Európu národov. Socialisti aj liberáli, druhý a tretí najsilnejší klub, podmienili svoju podporu Barrosovým súhlasom so silnejšou právomocou parlamentu zasahovať proti jednotlivým komisárom. Zelení, komunisti a euroskeptici oznámili, že budú hlasovať proti.
Podľa TASR by komisiu mali podporiť aj slovenskí europoslanci. Barroso si myslí, že Európska komisia aj Európsky parlament môžu vyjsť posilnení zo zložitého procesu schvaľovania. Povedal, že vo svojom tíme urobil od 22. októbra, keď ho parlament prinútil ustúpiť, nevyhnutné a správne zmeny. Myslí si, že sa mu podarilo zachovať pôvodnú rovnováhu a udržať vysoké percento žien.
Ak komisia dnes prejde, bude zajtra formálne schválená členskými štátmi a ujme sa úradu 22. novembra. Pôvodne mala pracovať už od 1. novembra.
( čtk, tasr, r)