Zábery amerického novinára na voľnej nohe Kevina Sitesa vyvolali ďalšiu vlnu nevôle voči americkým vojakom v Iraku. FOTO - REUTERS
Po väznici Abú Ghrajb majú Američania v Iraku ďalší škandál: vojak námornej pechoty zabil v mešite vo Fallúdži zraneného Iračana. Zábery tohto činu priniesol novinár na voľnej nohe Kevin Sites, ktorého si najala televízia NBC. Podľa agentúry AP ide o skúseného novinára, ktorý už "bojoval" v Afganistane a Kolumbii. V Iraku je už niekoľko mesiacov.
Zábery, ktoré uverejnili americké televízie, ukazujú skupinu vojakov, ktorí vstúpili do mešity. Ležali tam zranení muži. Jeden z vojakov tvrdil, že Iračan predstiera smrť. Potom bolo počuť výstrel a hlásenie, že muž je už mŕtvy.
Zábery, ktoré priniesla agentúra AP, ukazovali, že muž dostal výstrel do hlavy, jeho krv sa rozstrekla po stene a telo sa mu zmietalo v kŕči. Zo záberov nebolo zrejmé, či bol zranený Iračan ozbrojený. V mešite sa podľa Američanov skrývali povstalci.
Hoci viacerí západní vojenskí analytici a právnici hovoria o tom, že okolnosti prípadu sú dosť nejasné a zďaleka nespadajú do rovnakej kategórie ako mučenie a ponižovanie v Abú Ghrajbe, pre moslimský svet to znamená jediné: takto sa bežne správajú Američania.
Američania už vojaka postavili mimo služby a začali s vyšetrovaním. To čo spáchal, sa dá kvalifikovať rôzne: od sebaobrany až po úmyselné zabitie. Vojak, ktorého identita nie je známa, podľa všetkého porušil Ženevskú konvenciu, ktorá okrem iného ochraňuje zranených bojovníkov. Tvrdí to hovorca Medzinárodného Červeného kríža Florian Westphal. Povedal však tiež, že vojak bol v nadmernom strese.
Na to bude zrejme hrať jeho obhajoba. Sám Kevin Sites povedal, že vojak deň pred incidentom stratil kamaráta a v ten deň ho zranili do tváre. Viacerí vojaci tiež potvrdili, že Iračania "používajú" ťažko ranených ako živé bomby: jednoducho ich podložia výbušninami.
"Vojakov v komandách učia, že najväčšie nebezpečenstvo predstavuje ťažko zranený nepriateľ," hovorí Charles Heyman z konzultačnej skupiny Jane's. Vojaka bráni a hovorí, že konal v sebaobrane a zo strachu o život. Tak to vidia aj jeho spolubojovníci.
Profesor Šarif Bassiouni z univerzity v Chicagu, ktorý skúma vojnové zločiny v Juhoslávii zase tvrdí, že strieľal bezdôvodne, lebo zranený muž nebol nebezpečný.
Moslimov však tieto debaty nezaujímajú: zábery, ktoré videli, ich rozzúrili. Arabské televízie ich vysielali dokola. Americkí vojaci v ťažkých topánkach chodia po mešite a zabíjajú bezbranných Iračanov. Je to proti islamu, hovoria. Podľa nich to len ľudí privedie k džihádu.
Sú však aj Iračania, podľa ktorých si tí, čo znesväcujú mešity na boj, nič iné ani nezaslúžia. Tých je však veľmi málo.
Analytici upozorňujú, že Američania sa tým, že do Fallúdže zobrali novinárov, veľmi obnažili a teraz za to platia. Nemalo by to však znamenať, že s braním novinárov do prvej línie by sa malo prestať.
Na západe Iraku uniesli vyše 60 policajtov
MOSUL/FALLÚDŽA - Americkí a irackí vojaci dobyli v irackom Mosule späť väčšinu tamojších policajných staníc, ktoré v minulých dňoch obsadili povstalci. Na niekoľkých miestach však útočili ozbrojenci na oddiely irackej národnej gardy. Američania pokračovali v útokoch na poslednú baštu rebelov na juhu Fallúdže. Pri bombovom atentáte v Iskandaríji južne od Bagdadu zahynuli dvaja gardisti a traja sú zranení. Ďalší bombový útok hlásila americká armáda na konvoj medzi Bagdadom a tamojším letiskom. Pri trhovisku v Bajdží vybuchla nálož neďaleko amerického konvoja a zabila päť Iračanov a ďalších 15 zranila. Na západe krajiny zase uniesli viac ako 60 policajtov, ktorí sa vracali z výcviku v susednom Jordánsku. Agentúre AFP to povedal jeden z dvoch policajtov, ktorým sa podarilo uniknúť a dostať sa do mesta Karbalá. Policajtov prepadli počas nocľahu v meste Rutba. (čtk)