Podniky dotujeme viac ako únia

ŠTRASBURG, BRUSEL - Nové členské krajiny Európskej únie vynaložili na dotácie podnikom takmer trojnásobne viac v pomeru k veľkosti ekonomiky ako starí členovia. Ako najväčší "hriešnik" sa v tomto smere ukázala Malta, Cyprus a Česká republika.

ŠTRASBURG, BRUSEL - Nové členské krajiny Európskej únie vynaložili na dotácie podnikom takmer trojnásobne viac v pomeru k veľkosti ekonomiky ako starí členovia. Ako najväčší "hriešnik" sa v tomto smere ukázala Malta, Cyprus a Česká republika.

Slovensko vynaložilo v období rokov 2000 až 2003 na štátnu pomoc podnikom ročne v priemere 118 miliónov eur, čo predstavuje 0,51 percenta svojho hrubého domáceho produktu. Takmer polovicu z tejto sumy slovenská vláda pridelila oceliarskemu priemyslu. Tým sa priblížila skôr na úroveň starých členov, ktorých priemer síce prevyšuje, ale je nižšia ako v prípade desiatky nových krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa správy Európskej komisie desiatka nových krajín vynaložila v rokoch 2000 - 2003 na štátne dotácie 1,24 percenta hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo 15 starých krajín len 0,4 percenta. V absolútnych hodnotách je priemer desiatich nováčikov 5,6 miliardy eur ročne, v 15 starých krajín 34 miliárd eur.

Podľa európskeho komisára pre hospodársku súťaž Maria Montiho je štátna pomoc jednou z najväčších prekážok zvýšenia konkurencieschopnosti ekonomiky, pretože udržuje pri živote choré podniky a neperspektívne odvetvia na úkor dynamických a životaschopných.

Komisia uznáva, že vysokú štátnu pomoc v nových krajinách spôsobila v mnohých prípadoch napríklad reštrukturalizácia určitých sektorov. Ak by sa tieto náklady nezahrnuli, priemer by sa znížil na 0,67 percenta HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Únia preto očakáva, že štátna pomoc bude klesať, keď nové štáty prekonajú špecifické hospodárske problémy spojené s obdobím pred vstupom.

"Nové členské štáty urobili obrovský kus práce pri adaptácii na trhovú ekonomiku a udržanie dotácií do podnikov pod kontrolou. Treba však vykonať ešte viac, aby 25 krajín v budúcnosti znížilo celkovú úroveň podpory a presunulo dôraz z podpory jednotlivých podnikov na zvýšenie konkurencieschopnosti Európy prostredníctvom vývoja, výskumu, životného prostredia, súdržnosti a ďalších cieľov," komentoval výsledky správy komisár Monti.

(tasr, čtk)

Štátna pomoc v rokoch 2000 - 2003

* štát ročný priemer v eurách podiel na HDP
Malta 159 mil. 3,86 %
Cyprus 285 mil. 2,85 %
Česká republika 1,98 mld 2,8 %
Poľsko 2,41 mld 1,29 %
Maďarsko 571 mil. 1,04 %
Slovinsko 139 mil. 0,69 %
SLOVENSKO 118 mil. 0,51 %
Litva 23 mil. 0,26 %
Lotyšsko 34 mil. 0,24 %
Estónsko 7 mil. 0,11 %
Noví členovia únie 5,65 mld 1,24 %
Priemer EÚ-15 34 mld 0,4 %

*bez poľnohospodárstva a dopravy

Zdroj: Európska komisia


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu