Jednou z najväčších prekážok v podnikaní je vysoké odvodové zaťaženie. Minister Kaník (vľavo) poslancom sľúbil, že odvody môžu budúci rok klesnúť. FOTO - ČTK
sadzby odvodov v prípade fondov, ktoré v súčasnosti dosahujú prebytky.
Ku koncu prvého polroka medzi prebytkové fondy Sociálnej poisťovne patril fond nemocenského poistenia, fond poistenia v nezamestnanosti, fond úrazového poistenia a fond garančného poistenia.
Minister Kaník tak reagoval na požiadavku nezávislej poslankyne Ľubice Navrátilovej, ktorá by za lepšie riešenie, ako presúvanie prostriedkov medzi prebytkovými a deficitnými fondmi Sociálnej poisťovne, považovala prehodnotenie sadzieb. "Presúvanie prostriedkov medzi fondmi je len dočasná záležitosť," skonštatoval Kaník.
Podľa neho by nebolo správne, keby sa menili poistné sadzby už v teraz. Ako príklad uviedol invalidné poistenie. "V priebehu tohto a ďalších dvoch rokov sa uskutočňuje v tejto oblasti radikálna zmena, ktorou sa zužuje okruh invalidov a rozsah priznaných invalidných dôchodkov," povedal minister. Po ukončení prehodnocovania invalidity by podľa neho mali klesnúť výdavky invalidného fondu. "Fondy, ktoré dnes vykazujú deficity, sú nastavené správne, ale sú nastavené na cieľovú úroveň, ku ktorej sa dopracúvame postupne," dodal minister.
Vo fonde starobného poistenia evidovala Sociálna poisťovňa ku koncu júna deficit 5,043 miliardy. Nedostatok peňazí na výplatu dôchodkov vykryla poisťovňa zostatkom zdrojov z minulého roka 899 miliónov a prostriedkami z rezervného fondu a fondu poistenia v nezamestnanosti v celkovej výške 5,69 miliardy korún. Dôchodkový fond vďaka tomu skončil v prvom polroku s prebytkom 1,54 miliardy. (sita)