
Nelegálni učitelia lyžovania klientov oslovujú priamo v hoteloch alebo na svahu. FOTO TASR - PAVOL ĎURČO
VYSOKÉ TATRY - Profesionálni lyžiarski inštruktori sa rozhodli bojovať proti takzvaným čiernym inštruktorom. Skúsenosti z uplynulej sezóny hovoria, že nelegálni učitelia lyžovania klientov oslovujú priamo v hoteloch alebo na svahu. Dokonca aj vtedy, keď sa už klient učí v riadne zaregistrovanej škole. „Požiadali sme o pomoc mesto a mestskú políciu,“ hovorí majitel lyžiarskej školy Gabriel Jamnický.
Najobľúbenejšou oblasťou nelegálnych inštruktorov je Štrbské Pleso, kde je každoročne najväčšia koncentrácia zahraničnej klientely. Nie je to však problém len Vysokých Tatier.
Okrem učitelov lyžovania zo Slovenska na svahoch začali operovať aj „čierni“ inštruktori z Poľska a Ukrajiny. Mnohí nevlastnia živnostenský list a nemajú ani potrebné medzinárodne akreditované vzdelanie, no ponúkajú až o tretinu nižšie ceny ako ich legálna konkurencia.
Každý z učiteľov lyžovania by mal mať aj priamo počas výučby pri sebe platnú pracovnú zmluvu. Problémom je, že živnostenské oprávnenie má právo kontrolovať iba príslušný daňový úrad. Mestskej, respektíve štátnej polícii takáto právomoc neprináleží.
Lyžiarski inštruktori tvrdia, že sú pripravení zobrať spravodlivosť do vlastných rúk. Veľkou chybou je, že veľa klientov sa jednoducho nepozerá na kvalitu, ale na cenu.
G. Jamnický vidí problém aj niekde inde. „Absentuje tu zákon o cestovnom ruchu, ktorý by presne stanovil pravidlá hry. Napríklad vo svete je bežné, že lyžiarsku školu môže prevádzkovať iba ten, kto má prvú výkonnostnú triedu podľa hodnotenia medzinárodnej organizácie profesionálnych učiteľov lyžovania. Tí, ktorí majú nižšie triedy, môžu učiť, ale nemôžu si otvoriť školu. Toto už majú ošetrené napríklad horskí vodcovia,“ uviedol šéf lyžiarskych inštruktorov.
OLIVER ONDRÁŠ