LONDÝN - V príhovore členom svojej strany vodca konzervatívcov William Hague vyhlásil, že nadchádzajúce všeobecné voľby budú „poslednou šancou“ pre Veľkú Britániu. Hague zahral na vlasteneckú strunu, keď tvrdil, že ľudia nebudú hlasovať iba za vládu, ale aj za to, aby ich parlament a teda aj oni sami ostali zvrchovanými pánmi vo svojej krajine.
Ak Briti ešte raz zvolia labouristickú stranu, tvrdí Hague, koncom druhého labouristického volebného obdobia sa už budú cítiť v Británii ako cudzinci. Labouristické víťazstvo by totiž znamenalo, že by sa časť suverenity preniesla na Európsku úniu a Británia by tak stratila svoju nezávislosť a moc byť pánom vlastného osudu. „Kráľovská mincovňa taví librové mince, pričom do obehu prichádzajú euro-bankovky. Naša mena navždy zanikne. Minister financií sa vracia z Bruselu s inštrukciami na ďalšie zvýšenie daní,“ načrtáva víziu budúcej labouristickej Británie. Tvrdil, že konzervatívci chcú zachrániť Britániu a za hlavné témy v nadchádzajúcej predvolebnej kampani si vyberú otázky azylu a Európy.
Hague potom namieril svoju paľbu proti žiadateľom o azyl. Sľúbil, že urobí z Británie „bezpečné útočisko a nie ľahkú korisť“ pre žiadateľov. „Nasledujúca konzervatívna vláda posúdi oprávnenosť žiadostí o azyl v priebehu niekoľkých mesiacov a nie týždňov. Tam, kde sú žiadosti nepodložené, bude nasledovať okamžitá deportácia.“
Hagueove komentáre vyvolali všeobecné pobúrenie, odsúdil ich medzi inými aj bývalý konzervatívny premiér Edward Heath. Hague však odmietol obvinenia, že jeho postoje by boli rasistické alebo xenofóbne. „Veríme ľuďom,“ vyhlásil, „oni nie sú bigotní ani úzkoprsí.“
Hagueova stratégia je jasná. Do volieb ostáva pravdepodobne už iba niekoľko týždňov, ale konzervatívna strana pána Haguea podľa prieskumov ešte vždy zaostáva za labouristami asi o 15 až 20 %. Snaha presvedčiť voličov, že konzervatívci by lepšie zvládli správu štátnych služieb, pôsobí ako márna nádej. Všetky ekonomické ukazovatele (rast, nezamestnanosť, inflácia) navyše naznačujú, že labouristi zatiaľ ekonomiku zvládajú dobre. Hague si je však vedomý, že vláda je zraniteľná aj v otázke Európy, aj v otázke žiadateľov o azyl. Keďže štvrtina všetkých voličov ešte nie je rozhodnutá a medzi tradičnými voličmi labouristov panuje všeobecná dezilúzia a apatia, silná kampaň, ktorá zapôsobí na voličov, by ešte vždy mohla Haguea posunúť k víťazstvu, hoci sa to zdá nepravdepodobné.
PRE SME - TIM HAUGHTON