ovi sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností plukovníkovi Kulichovi preveriť, o ktoré prípady ide.
Komisia Rady Európy proti mučeniu vo štvrtok zverejnila správu, v ktorej obviňuje slovenských policajtov zo zlého zaobchádzania so zadržanými. Ak sa ukáže, že komisia mala pravdu, minister bude za potrestanie vinníkov. V opačnom prípade bude ministerstvo iniciovať trestné stíhanie šíriteľov týchto správ: „Pripomína nám to medializovanú kauzu sterilizácia rómskych žien, ktorú sa dodnes nepodarilo preukázať,“ hovorí Sitár.
Experti, ktorí správu vypracovali, navštívili v októbri 2000 policajné stanice v Bratislave, Michalovciach a Košiciach. Okrem toho navštívili aj dve väznice a dva sociálne ústavy. Väčšina obvinení hovorí o brutalite pri zatknutí a vypočúvaní.
Konkrétny prípad, ktorý správa spomína, sa stal v Bratislave na policajnej stanici Staré Mesto-východ. Policajt údajne zatknutého bil, až kým nestratil vedomie. Vraj ho nútil kľačať obráteného k stene, stúpal mu na ruky a na nohy. Potom ho vraj udieral tupým predmetom do chrbta a do hlavy.
Košický prípad sa týka pohryznutia služobným psom už po zatknutí. Ďalší prípad opisuje, ako zatknutý utrpel zlomeniny ôsmeho a deviateho rebra, keď ho policajt kopal. Policajná inšpekcia policajta nepotrestala, ale poškodený sa odvolal. Mená správa neuvádza. Experti sa v správe sťažujú, že v Košiciach im nechceli predložiť potrebné dokumenty a policajt im z nich len predčítaval.
Prečo experti prišli, nevie zatiaľ nikto povedať. Sťažnosti môže priamo na komisiu zaslať ktorákoľvek osoba. Riaditeľ analyticko-organizačného odboru inšpekčnej kontroly ministerstva vnútra Pavol Augustín vie okrem brutálneho mučenia Karola Sendreia len o jednom bratislavskom prípade z roku 2000: „Policajti svojvoľne mimo služby vytrhali chlapovi zuby. Boli obvinení a aj odsúdení.“ Ďalší prípad, ktorý nechce spresniť, ešte nie je dokončený.
Sťažností na prácu policajtov je údajne veľmi málo.
Komisia proti mučeniu navštevuje Slovensko každých päť rokov. Naposledy u nás bola v roku 1995. Do roku 2005 by malo Slovensko napraviť všetko, čo mu komisia vyčítala. Podľa riaditeľa Informačnej kancelárie Rady Európy Viliama Figuscha treba správe prikladať maximálnu vážnosť. (mož)