Americkí námorní pešiaci zaujímajú pozície v dome v západnej časti Fallúdže. FOTO - ČTK/AP
Americká námorná pechota potrebovala na ovládnutie Fallúdže necelý týždeň. Mohutný útok najmodernejšej armády na svete prevalcoval niekoľko tisíc islamistických bojovníkov vyzbrojených fanatizmom, strelnými zbraňami a mínometnými strelami.
Boje prebiehajú ešte na niekoľkých miestach, kde izolované skupiny povstalcov kladú odpor. Mesto je zničené a jeho obyvateľom hrozí humanitárna kríza. O vojenskom úspechu americkej armády podporovanej novými irackými jednotkami (2500 vojakov) však niet pochýb.
Američania v náročnom mestskom boji na nepriateľskej pôde zaplatili zatiaľ 38 životmi a 275 zraneniami. Americké odhady hovoria, že zabili asi tisíc povstalcov a 550 zajali. To je dovedna asi polovica z ozbrojených extrémistov, čo operovali v meste. Štatistiky zatiaľ nehovoria o počte civilných obetí. Svedectvá miestnych aj novinárov hovoria, že počas bojov zomierali aj neozbrojení obyvatelia mesta.
Bude znamenať ovládnutie sunnitskej Fallúdže skutočný prielom v Iraku?
Americký prezident George Bush ohlásil víťazstvo v Iraku a skončenie hlavných vojenských operácií pred viac než rokom a pol, to, čo sa dialo teraz vo Fallúdži, ale bola vojna. Komentátor denníka New York Times preto nešetril sarkazmom: "Musel som si pretrieť oči a nahlas sa spýtať, či som sa nepreniesol do doby pred 20 mesiacmi, keď sa vojna v Iraku začala. Videl som rovnaké kusé správy z frontu od pridružených reportérov, rovnaké zábery amerických generálov rozdávajúcich inštrukcie vojakom pripravujúcim sa na bitku o oslobodenie Iraku."
Práve Fallúdža sa stala symbolom amerického zlyhania v Iraku. Ak sa majú v Iraku konať v januári demokratické voľby, mesto sa muselo dostať z područia extrémistov.
Fallúdžu, asi štvrťmiliónovú, podľa rôznych odhadov opustilo pred začiatkom bojov 60 až 80 percent obyvateľov. Teraz ich čaká pochovávanie, návrat do často zničených domov, obnova zničenej infraštruktúry. Extrémisti sa z Fallúdže nevytratili úplne a neprestanú s útokmi, atentátmi a únosmi. Pred januárovými voľbami je potrebné voličov zaregistrovať, pripraviť ich zoznamy. Uskutočniť v tomto meste skutočne regulárne voľby bude malým zázrakom.
Víťazstvo vo Fallúdži však bolo nevyhnutné, ak sa má raz Irak stať demokraciou. Teraz bude dôležité, aby sa Fallúdža, ale aj Mosúl či Bakúba, čo najskôr zbavili vplyvu extrémistov a začali tam vládnuť irackí policajti a vojaci.
Bojuje sa po celom Iraku
FALLÚDŽA - Americké lietadlá včera bombardovali posledné bašty odporu vo Fallúdži, v ktorej americká námorná pechota postupovala dom od domu. Velenie americkej armády tvrdí, že má Fallúdžu pod kontrolou, teraz však musia bojovať s najodhodlanejšími bojovníkmi, ktorí majú aj najlepší výstroj. Veľká časť mesta sa premenila na ruiny a na uliciach zostávali už rozkladajúce sa mŕtvoly povstalcov. Americkí vojaci údajne nedovolili vojsť siedmim kamiónom s humanitárnymi potrebami do mesta. Snažia sa potraviny a humanitárne potreby civilistom rozdávať sami. Humanitárna kríza podľa nich v meste nie je.
Americké letectvo a pozemné jednotky včera útočili na rebelantov v meste Bákubá a Ramádí, kde sa sústredili povstalecké oddiely. Američania zosilnili hliadky v Mosúle a pátrajú tam po povstalcoch, ktorí sa sem zrejme stiahli z Fallúdže. Výbušninou včera neznámi útočníci poškodili ropovod západne od Kirkúku. (čtk, reuters)