Colin Powell spolu s poradkyňou pre národnú bezpečnosť Condoleezzou Riceovou, ktorá by ho mohla nahradiť. FOTO - REUTERS
O jeho demisii sa hovorilo najmenej dva roky, v posledných dňoch sa však objavili signály, ktoré naznačovali, že by nakoniec predsa len mohol zostať. Bush si vraj uvedomil, že práve Powell môže byť mostom k Európe. Ak sa naozaj chce pokúsiť urovnať vzťahy so spojencami, bude to musieť urobiť inak. Bez Powella.
Colin Powell nastupoval do Bushovej administratívy ako hviezda. Viedol prvú vojnu v Perzskom zálive. Bol prvým Afroameričanom v pozícii ministra zahraničia. Veľmi rýchlo sa však dostal do sporov s ostrejšími chlapcami v Bielom dome. Skupina okolo viceprezidenta Dicka Cheneyho a ministra obrany Donalda Rumsfelda pretláčala razantné riešenia. Powell sa ich snažil krotiť.
O sporoch sa hovorilo takmer stále, najčastejšie pri Iraku. Ani raz sa však neprejavili na verejnosti. Colin Powell do konca držal líniu a politiku prezidenta Busha obhajoval aj v momentoch, keď ho práve nenadchýnala.
Bol to práve on, kto pred Bezpečnostnou radou OSN predniesol argumenty, ktoré mali byť dôkazom, že zásah v Iraku je nutný. Ani jeden z nich sa neskôr nepotvrdil: dodnes sa nenašli zbrane hromadného ničenia, dodnes sa nepotvrdilo prepojenie režimu Saddáma Husajna na teroristov Usámu bin Ládina z al-Káidy.
Vo Washingtone sa hneď po voľbách začalo hovoriť, že z vlády odíde Rumsfeld alebo Powell. Odchod jedného vraj znamená posilnenie pozície druhého.
Až také jasné to však nie je. Ani Rumsfeld vraj nemá stoličku istú. Škandály a zlyhania v Iraku idú hlavne na jeho tričko. O niekoľko mesiacov údajne môže odísť aj on.
Potvrdením teórie, že Powellov odchod je definitívnym víťazstvom Rumsfelda a spol., by bolo až vymenovanie Paula Wolfowitza za nového ministra zahraničia. Wolfowitz je dnes Rumsfeldovým tajomníkom a považujú ho za ultrakonzervatívca.
Meno Powellovho nástupcu ešte nie je známe. V hre je stále Bushova poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová aj súčasný americký veľvyslanec pri OSN John Danforth. Práve jeho vymenovanie by bolo naopak signálom, že Powell neodchádza porazený. Danforth by mohol byť celkom dobrým človekom pre naprávanie sporov so spojencami. Pozorovatelia hovoria, že na rozdiel od Powella by bol ministrom nie len pre Washington, ale naozaj pre celý svet. Powell bol známy tým, že nerád cestoval.
V každom prípade je po včerajšku jasné, že Bush na ďalšie štyri roky zásadne mení zloženie svojho národnobezpečnostného tímu. Minister spravodlivosti John Ashcroft, ktorý nastavil Ameriku na boj proti terorizmu, oznámil odchod už minulý týždeň, teraz to urobil Powell. V Amerike nie sú veľké zmeny medzi prvou a druhou vládou prezidenta ničím výnimočným. V čase vojny proti terorizmu a vojny v Iraku sa však už objavujú pochybnosti, či odchody takých dôležitých ľudí neohrozia bezpečnosť krajiny.
Kto odchádza od Busha
Colin Powell - minister zahraničia
Ann Venemanová - ministerka poľnohospodárstva
Rod Paige - minister školstva
Spencer Abraham - minister energetiky
John Ashcroft - minister spravodlivosti
Don Evans - minister obchodu