FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Čo si občania myslia o živote pred 17. novembrom a po ňom? Ľudí nespokojných s ponovembrovým vývojom spoločnosti alebo tých, ktorých očakávania sa väčšinou nesplnili, ubúda. Vyplýva to z výsledkov dvoch prieskumov verejnej mienky, ktoré včera zverejnili Ústav pre výskum verejnej mienky a agentúra MVK.
Pavel Haulík z MVK vysvetľuje, že otázka (odpoveď) o spokojnosti "zahŕňa celostnejšie hodnotenie situácie vrátane nemateriálnych hodnôt", akými sú sloboda či demokracia, a preto tu "bilancia" je relatívne najlepšia.
Sociologičku Zuzanu Kusú najviac prekvapuje a je "nad jej porozumenie", ako ÚVVM zistil, pätina opýtaných nič od ponovembrového vývoja neočakávala. "Takáto odpoveď pôsobí skôr ako snaha vytvoriť si či demonštrovať odstup od dejín či nadhľad nad politickými dejmi uplynulých rokov. Odstup je anestetikum, dovoľuje zakryť prežívanú prehru či (možno nepoctivé) víťazstvo."
MVK sa zaujímal aj o to, či má terajšie zriadenie oproti tomu "starému" viac predností, alebo nedostatkov. Staré triumfálne zvíťazilo. Podľa Haulíka to odráža nenaplnené očakávania ľudí v materiálnej oblasti. "Zjednodušene povedané, pri posudzovaní systémov rozhoduje materiálna situácia, ostatné hľadiská sú v úzadí." Odpovede podľa Kusej ukazujú, že "po roku 1998 sme už v podstate vytriezveli z predstáv, že súčasný režim je štrukturálnou zárukou dobrého života v tejto krajine".
Pokiaľ ide o porovnanie životnej úrovne pred a po Novembri, zistenia inštitúcií sa sčasti rozchádzajú. Kým podľa ÚVVM tých, ktorým sa ich životná úroveň javí horšou, relatívne ubúda (61 % v roku 1994, 49 % v roku 2004), podľa MVK pribúda. Na druhej strane podľa oboch inštitúcií tých, ktorým sa ich životná úroveň javí lepšou, pribúda.
Zistenie MVK podľa Haulíka naznačuje polarizáciu. Inými slovami, rast rozdielov medzi tými, ktorí sa zmenám dokázali prispôsobiť ("víťazmi"), a tými, ktorí nie ("porazenými").
Podľa Kusej zhruba pätina konštatuje zlepšenie svojej životnej úrovne "pevným faktom", no pripisuje to aj rastu rozmanitosti spotrebného tovaru. "Všetkým nám vylepšili možnosti také technické pomôcky ako mobily, faxy, počítače, internet atď."
Ako je to v Česku
* Po totalitnom režime sa cnie pätine Čechov. A keby mali tú moc, vrátili by ho späť. K nostalgii po komunistických časoch sa v prieskume agentúry Median pre Mladú frontu Dnes, v ktorom odpovedalo 507 respondentov, priznalo dvadsať percent z nich.
* Že sa Česko v novembri 1989 vydalo nesprávnou cestou, keď si zvolilo demokraciu, si myslí viac ako polovica ľudí starších ako 60 rokov. Medzi päťdesiatnikmi má rovnaký názor každý tretí a medzi štyridsiatnikmi celá štvrtina.
* Clivota za výdobytkami socializmu je aj u obyvateľov bývalej NDR. Tam by však čas späť vrátil len každý desiaty človek.
* MF Dnes o tom informovala 11. novembra. ( r)
Študentskí aktivisti chystajú diskusiu a protest
BRATISLAVA - Študentská rada vysokých škôl na 15. výročie nežnej revolúcie pripravila stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom a ministrom školstva Martinom Froncom. Štrajkový výbor študentov zas organizuje protestný pochod za "kvalitné a bezplatné" školstvo.
Do divadla Astorka o 14. hodine prídu i historik Róbert Letz, cirkevný historik Jozef Haľko, Jozef Majchrák z Inštitútu pre verejné otázky a bývalý predstaviteľ VPN Ladislav Snopko. Predstaviteľov študentského hnutia v roku 1989 by mala zastupovať Zuzana Mistríková.
Protestný pochod by sa mal začať o 13.30 h na Vajanského nábreží a skončiť o 15. h na Námestí Slobody. (tasr)