Naposledy bol minister školstva Martin Fronc obhajovať spoplatnenie vysokoškolského štúdia medzi študentmi a učiteľmi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Študenti na stretnutí vyslovili názor, že podľa nich by spoplatňovaniu vysokoškolského štúdia mal predchádzať prepracovaný systém pôžičiek a sociálnej podpory študentov. V opačnom prípade upozorňujú na odliv študentov do Českej republiky, kde zavedenie poplatkov odložili.
M. Fronc im oponoval, že to už urobili: nový zákon má zvýšiť počet poberateľov sociálnych štipendií zo súčasných troch percent na 30 a vzdelanie sa stane dostupným aj pre deti z nízkopríjmových rodín. Sociálne štipendium sa môže zvýšiť až na 6800 korún. Študenti majú nárok na pôžičku, ktorú budú po skončení štúdia splácať podľa výšky ich príjmu. Minister ju označil za investíciu do ich budúcnosti.
Tomáš Lencsés, prvák z fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja, na to povedal: "Chápeme, že sa nedá udržať vysokoškolské štúdium bez našej finančnej spoluúčasti, ale bude nás to obmedzovať. Nebudeme si môcť dovoliť študovať na dvoch vysokých školách súčasne. A nie je to dobrý pocit, vykročiť do života s balíkom dlhov na chrbte." Dodal, že pozná niekoľko študentov, ktorí v snahe vyhnúť sa plateniu, už odišli študovať na české univerzity.
"Spoplatňovanie by malo prísť, až keď bude na Slovensku lepšia ekonomická situácia," dodáva jeho kolega Stanislav Uhrin.
Predsedníčka študentskej rady Michaela Ladyková tvrdí, že v pripravovanom zákone sa zabúda na strednú vrstvu študentov, ktorí sociálne štipendiá nedostanú. Nebudú mať ani nárok na príspevok na ubytovanie a stravovanie. Spochybnila aj pôžičkový systém. "Mnohí študenti nebudú mať z čoho zaplatiť školné. Pôžičku budú dostávať každý mesiac, no splátku musia zaplatiť už na začiatku každého semestra. Nemáme ani záruku, že sa úroková sadzba nezmení."
V novom systéme budú môcť študenti dostávať aj prospechové štipendiá, ktoré dnes nemajú. "Peniaze určené na sociálne štipendiá by sa mali radšej presunúť k balíku na prospechové štipendiá. Sociálne slabí študenti sa predsa môžu učiť dobre," povedal ďalší študent.
"Práve o veľkosti týchto balíkov chcem diskutovať," dodal Fronc.
Podľa rektora SPU Imricha Okenku budú študenti tejto univerzity po uvedení zákona do praxe platiť v prvom až treťom ročníku školné 3200 korún, v štvrtom a piatom ročníku 3600 korún. Rektor daroval ministrovi sošku anjela, aby ho v presadzovaní reformy ochraňoval.
(bej)