Zisťovali sme, o aké odbory je na fakultách "talentových" škôl záujem, v čom uchádzači robia najčastejšie chyby a aké je ich uplatnenie v praxi.
Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava
Na vysokej škole výtvarných umení je najväčší záujem o odbory grafický dizajn, architektúra, textil a maľba. Prorektorka pre štúdium Bohunka Koklesová povedala, že najväčší problém vidí už v príprave študentov. "Uchádzači o štúdium u nás nemajú dostatočnú spätnú väzbu, aké nároky sú na nich kladené na prijímačkách a čo sa od nich očakáva," povedala. Aj preto ich už niekoľko rokov upozorňujú, aby využili konzultácie, na ktorých ich môže učiteľ "mierne usmerniť". Tento rok sa konzultácie začínajú prvým decembrom, za každú si uchádzač bude platiť 200 korún.
Absolventi školy sa uplatňujú dobre, a to najmä ako učitelia na rôznych typoch škôl, zakladajú si vlastné firmy, pracujú v reklamných agentúrach, mnohí majú vlastné dielne. "Vždy musia rozmýšľať tak, že umenie ich neuživí, a preto si musia hľadať uplatnenie aj inde," povedala Koklesová.
Akadémia umení, Banská Bystrica
Margita Gromová, prodekanka pre štúdium na Fakulte múzických umení v Banskej Bystrici, nám povedala, že záujem študentov a počet voľných miest bývajú za posledné roky zhruba vyrovnané. Podľa nej je však štúdium na umeleckých školách už pomaly luxusom, keďže chudoby je veľa. "Mnohí študenti si nemôžu dovoliť ani kvalitný hudobný nástroj," povedala.
Uplatnenie si po štúdiu podľa nej nájdu takmer všetci.
Na Fakulte výtvarných umení sa najviac uchádzačov hlási na odbory maľba a grafika. Učitelia nezaznamenali výraznejšie chyby, ktorých by sa dopúšťali. "Skôr ide o formálne chyby vo vypĺňaní prihlášok, napríklad nesprávne vyplnenie názvu študijného programu," povedala Danica Šimková z pracoviska pre styk s verejnosťou. Fakulta má totiž novo akreditované študijné programy, pričom niektoré majú iné názvy ako kedysi.
Dekan Fakulty dramatických umení Ivan Stadtrucker hovorí, že najväčší záujem je už tradične najmä o hereckú profesiu. Za chybu považuje, že uchádzači o štúdium na fakulte čerpajú väčšinou zo sprostredkovaných informácií, takpovediac z druhej ruky a potom prichádzajú na prijímacie skúšky nesprávne pripravení. "Stačilo by, aby sa zúčastnili informatívneho stretnutia, alebo požiadali o osobnú konzultáciu," hovorí Stadtrucker. Uchádzači z oblasti divadla a filmu zase robia najväčšie chyby v tom, že si málo veria a sú málo autentickí. "Chcú sa podobať odpozorovanému alebo známemu vzoru," hovorí dekan.
Fakulta sa snaží študentov pripravovať tak, aby sa mohli uplatniť v celom širokom masmediálnom prostredí. "Nijaký náš absolvent nie je bez práce či bez primeraného angažmá. Nie je náhoda, že z vyše tisícky uchádzačiek o post moderátorky v súťaži "Dievča za milión", sa medzi najlepších desať prebojovali práve dve naše študentky," chváli sa dekan Stadtrucker.
Fakulta architektúry, Slovenská technická univerzita Bratislava
Na fakulte možno študovať štyri študijné odbory, a to Architektúra a urbanizmus, Dizajn výrobkov, Záhradná a krajinná architektúra a Priestorové plánovanie a manažment. Podľa prodekana Bohumila Kováča je najväčší záujem o prvé dva. "Záujem je asi troj- až štvornásobný oproti ideálnemu počtu pre prijatie.
Vlani sme urobili experiment a prijali na architektúru a urbanizmus o 50 percent viac uchádzačov a na dizajn dokonca trikrát viac. Zatiaľ, cítiac vzájomnú tvrdú konkurenciu, ale aj tvrdosť kritérií pre postup do letného semestra, pracujú veľmi svedomite," povedal.
Na fakulte neprijímajú na vopred známy počet, ale len z tých študentov, ktorí splnia kvalitatívne kritériá. "V tomto prístupe sme asi jedinou školou na Slovensku, všade ešte plánujú 'smerné' čísla ako za socializmu. Potom prijmú aj nevhodných uchádzačov, keď nie je o niektoré odbory záujem," hovorí B. Kováč. Aj ich absolventi majú výborné uplatnenie.
Fakulta umení, Technická univerzita, Košice
Študenti sa najviac hlásia na odbory Dizajn a Výtvarné umenie, menej na architektúru, pretože na tento odbor sú náročnejšie prijímačky (plus matematika). Prijímačky trvajú dva dni, študenti počas nich musia preukázať najmä svoj talent, čaká ich však aj písomný test zo základných vedomostí z oblasti kultúry, výtvarného umenia, architektúry, dizajnu, ale aj z anglického, nemeckého, resp. francúzskeho jazyka. Absolvovať musia aj osobný pohovor.
Podľa prorektora pre štúdium Jána Krcha sú prijímačky aj štúdium náročné, niektorí záujemcovia sa na školu dostanú až na druhý či tretí raz. Podľa neho sa však netreba báť skúšky opakovať. "Máme veľa dobrých študentov, ktorí sú starší," povedal.
Drevárska fakulta, Technická univerzita vo Zvolene
Talentové skúšky čakajú študentov, ktorí sa prihlásili na odbor Interiérový dizajn a Dizajn nábytku. O niečo väčší záujem je o prvý odbor. "Talentová skúška pozostáva z niekoľkých úloh. Musia urobiť návrh a kresbu úžitkového predmetu, potom absolvujú test vedomostí z výtvarného umenia, architektúry a dizajnu. Nechýba ani test technickej tvorivosti, ktorý zahŕňa aj vedomosti z matematiky a fyziky," hovorí prodekanka pre výchovno-vzdelávaciu činnosť Anna Zaušková. Práve s technickým testom mávajú študenti problémy, takže je dobré sa naň lepšie pripraviť.
Podľa Zauškovej majú absolventi mimoriadne dobré uplatnenie, keďže štúdium dizajnu ponúkajú len tri vysoké školy na Slovensku.
Vysoká škola múzických umení v Bratislave
O všetky tri fakulty majú uchádzači vyrovnaný záujem. "O hudobné, divadelné aj filmové umenie je stále rovnako veľký záujem," povedala SME prorektorka pre vzdelávanie a vedu Ida Černecká s tým, že stále minimálne tretina študentov na talentových skúškach vypadáva. "Berieme polovicu až dve tretiny z nich," vraví.
Študenti nerobia na prijímacích skúškach vážnejšie chyby aj preto, že často prichádzajú zo stredných škôl s umeleckým zameraním. "Povedala by som, že výsledok skúšky závisí najmä od dvoch faktorov - talentu uchádzača, ale často aj od jeho momentálnej dispozície. Preto sú na prijímačkách dôležité nielen znalosti, ale aj psychická príprava - schopnosť vedieť v istom okamihu podať svoj rozhodujúci výkon," hovorí Černecká.
Absolventi VŠMU sa podľa májových štatistík uplatnili najlepšie zo všetkých vysokých škôl. "Je to zrejme aj preto, že ponúkame aj doplňujúce pedagogické štúdium. Takže keby sa študenti priamo v umeleckej činnosti neuplatnili, môžu učiť. O pedagogickú činnosť v umeleckých odboroch je momentálne veľmi vysoký záujem," povedala Ida Černecká.
Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského Bratislava
Fakulta telesnej výchovy a športu UK tiež patrí k tým, ktoré na skúškach vyžadujú overenie talentu. Za posledné roky však začala posúvať termíny prijímacích pohovorov tak, aby sa približovali ostatným vysokým školám. Záujemcovia o štúdium na nej majú teda na podanie prihlášok a prípravu na prijímačky ešte čas. "Podmienky a termíny prijímacieho konania budú známe do jedného mesiaca," povedali nám na študijnom oddelení.