Rozpad spisovateľského zväzu: karty sa rozdávali už rok vopred

Logickým dôsledkom pádu režimu po Novembri '89 boli inštitucionálne zmeny v celej spoločnosti, prejavujúce sa rozpadom či transformáciou dovtedajších organizácií alebo vznikom úplne nových štruktúr. Aj v literatúre fungoval overený a bezpečný model ...

Logickým dôsledkom pádu režimu po Novembri '89 boli inštitucionálne zmeny v celej spoločnosti, prejavujúce sa rozpadom či transformáciou dovtedajších organizácií alebo vznikom úplne nových štruktúr. Aj v literatúre fungoval overený a bezpečný model jedinej profesijnej organizácie, ktorou bol Zväz slovenských spisovateľov.

Svoju poplatnosť diktátu komunistickej strany a politicko-cenzorskú úlohu dokazoval aj zbavovaním sa nepohodlných členov. Po vylúčení Novomeského zo svojich radov v 50. rokoch stihol v ďalšej dekáde rovnaký osud aj Mňačka, a v osvedčenej tradícii pokračoval aj v normalizačnom dvadsaťročí, keď sa zbavil napríklad Tatarku, Ťažkého a celého radu ďalších spisovateľov, ktorí sa zároveň stratili nielen z knižných pultov a knižníc, ale aj z učebníc, slovníkov a encyklopédií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Významný rok 1988

Pravda, otvorený názorový konflikt, ktorý sa oficiálne odohral v decembri osemdesiateho deviateho v bratislavskom PKO na mimoriadnom zjazde zväzu, mal svoju predohru v postupnej vnútornej diferenciácii, čo sa prejavilo aj na podobe a obsahu zväzových periodík. "Významný bol rok 1988," hovorí literárny vedec a spisovateľ Peter Zajac. "V Slovenských pohľadoch, kde sa stal šéfredaktorom Rudolf Chmel a jeho zástupcom Ján Štrasser, sme presadili novú koncepciu, v ktorej mala popri literatúre miesto aj filozofia, ekonomika či sociológia, začali sme publikovať disidentov, Dominika Tatarku, Martina M. Šimečku či Ivana Kadlečíka, pripravení boli aj ďalší. To prinieslo previazanie disidentskej literatúry s autormi takzvanej šedej zóny."

SkryťVypnúť reklamu

Situácia si vynútila v tom roku aj vznik Literárneho týždenníka. Perestrojková skupina vo zväze chcela zaplniť medzeru po Kultúrnom živote zo šesťdesiatych rokov, zaniknutom po okupácii. Kandidátom na šéfa bol básnik a publicista Ivan Štrpka, no ešte tak ďaleko čas predsa len nepokročil. "Bol to vlastne vtedy absurdný návrh a súdruhovia ho striktne odmietli," komentoval to pred časom Štrpka, ktorý sa nakoniec stal "len" zástupcom šéfredaktora. Podľa neho však časopis v danom období vytváral priestor, ktorý značne presahoval vtedajšie zvyklosti.

Pre úplnosť, zväz vtedy vydával aj "tradičný" Romboid a nový časopis Dotyky, oneskorenú náhradu za normalizátormi zrušenú Mladú tvorbu. "K obrazu rozdaných kariet pred Novembrom treba zaradiť aj oživenie slovenského PEN klubu a jeho zaradenie do medzinárodnej štruktúry PEN," pokračuje Zajac.

SkryťVypnúť reklamu

Tri požiadavky

Na rokovaní v PKO odzneli tri základné požiadavky - prijať za členov všetkých, ktorých vylúčili po okupácii 1968, prihlásenie sa zväzu k odkazu Novembra a vytvorenie pluralitnej a názorovo otvorenej spisovateľskej organizácie. "Na moje veľké prekvapenie to neprešlo, narazili sme na obrovský odpor predstaviteľov starého režimu," hovorí Peter Zajac. "Keď už sme po mnohých hodinách nakoniec boli blízko k tomu, aby sme ich dotlačili k prijatiu nami navrhnutého vyhlásenia, skupina radikálnych spisovateľov odišla z rokovania a ešte v ten deň založila Obec spisovateľov."

Proces rozdelenia časom pokračoval odčlenením sa viacerých autorov strednej generácie, ktorí vytvorili Klub nezávislých spisovateľov a z "tvrdého jadra" zväzu vznikol Spolok slovenských spisovateľov, ktorý sa po voľbách 1992 stal pevnou oporou vládnuceho HZDS. S jeho posvätením i štedrým finančným dotovaním sa pasoval za toho pravého a najradšej aj za jediného reprezentanta domáceho literárneho života.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho mediálnou platformou sa stali Literárny týždenník a Dotyky a spolok svojich členov hojne prezentoval aj vo vlastnom knižnom vydavateľstve. "Spolok sa veľmi rýchlo profiloval aj ako mocenský nástroj," prízvukuje Zajac.

Obrusovanie hrán

Ideoví protivníci spolku sa zomkli do Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska - tvoria ju už spomínaná Obec spisovateľov Slovenska a Klub nezávislých spisovateľov, ďalej Slovenské centrum PEN, Klub literatúry faktu, Spoločnosť maďarských spisovateľov na Slovensku a Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku. Vo svojej ceste plnej peripetií pokračoval Romboid, ktorý zobrali na milosť vtedajší ideológovia kultúry a po volebnej zmene v roku 1998 zasa nastúpil svoj ďalší "nový začiatok" pod krídlami Asociácie a vedením Ivana Štrpku.

SkryťVypnúť reklamu

Vznik rôznych spisovateľských organizácií sa často interpretuje len ako pokus čo najviac si uchmatnúť z finančného balíka, či skôr balíčka, určeného pre literatúru. V zásade sa potreba združovania odvíja od literárno-estetických a politických kritérií, samozrejme, podstatným motívom je aj inštitucionálny význam týchto zoskupení, s ktorými súvisí získavanie financií, vydávanie časopisov i výhoda existencie oficiálneho subjektu pri rokovaniach s domácimi a najmä zahraničnými partnermi.

"Dnes sa už tie ostré hrany obrusujú, spisovateľské organizácie majú viac stavovský ako ideový charakter, hoci pod hladinou to ešte občas vrie," dodáva Peter Zajac.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu