Pred pätnástimi rokmi sa vlnité ploty Bratislavy stali plochou pre plagáty, ktoré s vtipom a iróniou reagovali na aktuálne politické zmeny. FOTO - MILOTA HAVRÁNKOVÁ, SLAVO SAUER |
Pár dní po 17. novembri pred pätnástimi rokmi skupina študentov bratislavských vysokých umeleckých škôl začala maľovať provokatívne plagáty, ktorými oblepili vlnité ploty bratislavských ulíc. Cyril Blažo, Stano Dančiak, Boris Ondreička, Igor Marko, Mišo Procházka a ďalší týmto spôsobom reagovali na prebiehajúce novembrové udalosti.
Plagáty tvorili počas študentského štrajku v školách, lepili ich po meste, režisér Juraj Johanides vtedy s kameramanom Martinom Štrbom celú akciu nakrúcali. "Najväčší rozdiel je v tom absolútnom nadšení tých dní, ktoré sa nedá nahradiť. Dnes je to úplne inak," hovorí iniciátor spomienkovej akcie na maľovanie plagátov, súčasti dnešného koncertu na bratislavskom Námestí SNP, Peter Hajdin.
"Obrátili sa na mňa organizátori koncertu s prosbou o vytvorenie plagátu k 15. výročiu Novembra '89. Ja som síce ako gymnazista na demonštrácii 16. novembra bol, ale plagáty som nerobil," vysvetľuje Hajdin, "preto mi napadlo, že skúsim zorganizovať tých chalanov, ktorí pôvodné plagáty pred pätnástimi rokmi maľovali. Vtedy to boli adolescenti, dnes je to partia tridsiatnikov. Samozrejme, maľujú inak ako vtedy. Nechceli sme robiť repliky ani skĺznuť do ľavičiarskeho anarchistického populizmu. Chceli sme plagátmi osláviť výdobytky uplynulých pätnástich rokov. Irónii sa však pri tom človek, zdá sa, nevyhne."
Takmer celá zostava sa stretla cez víkend v priestoroch štúdia Komplot na Kramároch, kde v sobotu vymýšľali námety a dva nasledujúce dni plagáty maľovali. Architekt Igor Marko, ktorý dnes žije v Londýne a nemohol sa osobne zúčastniť, sa so skupinou spojil online a na počítači vyrobil návrhy, ktoré sú vo forme printov súčasťou "výstavy". Plagáty autori symbolicky nainštalujú opäť na vlnitý plech. Autorstvo je spoločné, ale fajnšmekri rukopisy jednotlivých autorov rozoznajú.
"Pred pätnástimi rokmi to bola diametrálne odlišná situácia. Vyťahovali sa veci, ktoré dovtedy boli tabu. Jednou z nich bol humor - teda politické vtipy," dodáva jeden z aktérov Boris Ondreička. "Robiť to s tým istým postojom ako vtedy, je dnes nemožné. Jednak sme starší a doba je taktiež iná." Autori sa dnes na plagátoch snažia poukázať na benefity, ktoré priniesol rok 1989. Napríklad plagát exotické ovocie: pred rokom 1989 nebolo banány dostať. Dnes sú všade. Na druhej strane si napríklad ľudia nepamätajú, že tu existoval trest smrti. "Snažíme sa byť pozitívni, nie kritickí. Chceme vyberať dobré veci, nie zlé," dodáva Ondreička.