erstva obrany Milan Řepka.
Podľa augustového vyhlásenia výkonného riaditeľa BAe Systems pre Európu Juliena Scopesa by vláda mala za 24 lietadiel zaplatiť menej než 50 miliárd korún. Vláda by ich mala začať splácať až v januári 2009.
Podľa spravodajského servera Flashnews bude stáť kúpa gripenov v nasledujúcich 20 rokoch štátnu pokladnicu viac než 150 miliárd korún.
K cene lietadiel treba pripočítať náklady na ich vyzbrojenie, prevádzku či školenie posádok.
Vláda chce kontrakt s firmou BAE/SAAB podpísať, až keď splní niekoľko dodatočných podmienok. Podľa internetového servera idnes chce napríklad rezort obrany, aby mu britsko-švédska firma pomohla zbaviť sa polovice zo 72 objednaných podzvukových lietadiel L-159 z Aera Vodochody.
Kabinet vyberal medzi štyrmi možnosťami budúcnosti českých vzdušných síl. Okrem nákupu gripenov to bol prenájom starších strojov F-16, modernizácia dosluhujúcich MiG-21 a variant, keď by ČR stíhačky vôbec nemala.
Britsko-švédske konzorcium zostalo ako jediný účastník vo výberovom konaní, ktoré vláda vyhlásila tento rok v januári. Ostatní záujemcovia súťaž opustili, najprv americké zbrojovky Boening a Lockheed Martin s lietadlami F-18/A Hornet a F-16. Následne odstúpil i európsky EADS s Eurofighterom a francúzsky Dassaault Aviation s Mirage 2000-5. Vládu obvinili z netransparentnosti a toho, že víťaz tendra bol vopred určený. Vláda v októbri konštatovala, že BAe Systems/SAAB splnili podmienky tendra. Súčasťou podmienok súťaže boli aj spätné investície do českej ekonomiky vo výške 150 percent zákazky.
Stíhačky Gripen s výnimkou Švédska nikde nelietajú a nikdy neboli použité v bojovej akcii. Podľa ekonómov zbrojovka prejavuje ústretovosť voči českým požiadavkám aj preto, že ak by sa presadili v ČR, zvýšili by sa tak ich šance aj v ostatných stredoeurópskych krajinách. Rozhodnutie českej vlády v strednej Európe pozorne sledujú. Maďarsko pred niekoľkým dňami uzavrelo zmluvu o prenájme 14 strojov, Rakúšania predložili koncom októbra žiadosť na predloženie ponuky na dodávku až 30 gripenov. Záujem sa nedá vylúčiť ani na Slovensku a v Poľsku. (čtk, tasr)