Zisk pred zdanením dosiahol 4,4 miliardy korún. Všetko by bolo v poriadku aj po odpočítaní dane z príjmu vo výške 1,9 miliardy korún. Nastupuje však povinná disciplína, ktorú si štát vymyslel, aby z najziskovejších podnikov „vytĺkol“ maximum. Nestačí mu daň z príjmu, ktorá je pri vysokom zisku sama o sebe veľmi zaujímavá, ale štátny rozpočet treba dotovať aj takzvaným mimoriadnym odvodom. A tak sa zo zisku SPP odčíta ďalších 3,3 miliardy korún a vyjde nám strata približne 817,6 milióna korún.
Vždy a aj v histórii platilo, že reformátori obracali platné zákony naruby. Tak to asi má a musí byť. A je to tak aj s ekonomickými reformátormi. Zvláštnosťou slovenských reforiem však je, že si v niektorých základných bodoch odporujú. Tak napríklad kľúčovou premisou reformy daňového systému na Slovensku je prechod od daní priamych k nepriamym. Jednoducho povedané, mali by sa menej zdaňovať príjmy a viac spotreba. To sa dá zdôvodniť tým, že zdaňovanie svojho príjmu si môžeme odkontrolovať z výplatnej pásky či daňového priznania. Pri nákupe v potravinách však pomerne ťažko zistíme, koľko vlastne z výslednej sumy štátu odvedieme. Týmto trendom sa uberajú aj daňové reformy vo vyspelých krajinách.
Filozofia je to teda pomerne jednoduchá. V najmarkantnejšom prípade, teda pri zdaňovaní najziskovejšieho podniku však, ako sa zdá, nefunguje. Ako inak by sa dalo vysvetliť, že zdaňovanie príjmov SPP stále rastie ? Tu ešte asi chvíľu bude platiť: na Slovensku je to tak.
Zisk SPP bude podľa analýz klesať aj ďalej, v tomto roku by mal dosiahnuť zisk pred zdanením 2,49 miliardy korún. Napriek tomu mimoriadny odvod vzrastie až na päť miliard korún. Spolu s preddavkom na daň z príjmu vo výške 150 miliónov sa tak SPP prepracuje až na stratu 2,5 miliardy.
Určitou útechou by hádam mohlo byť, že prehlbovanie straty podniku nebude mať výrazný vplyv na jeho privatizáciu. Investor sa bude totiž zaujímať najmä o majetok SPP.
V každom prípade však bude privatizácia znamenať raz a navždy koniec týmto „zdaňovacím praktikám“ našej vlády, kedže nový vlastník jej to trpieť nebude. Vláda to veľmi dobre vie a práve to by mohlo vysvetľovať poruchu daňovej reformy. TOMÁŠ KURTANSKÝ