BRATISLAVA - Obyvatelia Slovenska majú obavy, že prijatie spoločnej európskej meny spôsobí zvyšovanie cien. Napriek tomu však euro vnímajú pozitívne, keď polovica z nich sa cíti "osobne šťastná", že národnú menu nahradí nadnárodná. Vyplýva to z posledného prieskumu Eurobarometer, ktorý koncom minulého týždňa zverejnila Európska komisia.
Predísť zneužívaniu
Takmer dve tretiny občanov Slovenska sa zo strany obchodníkov bojí podvodov a zaokrúhľovania nových cien v neprospech zákazníka. Je to však menší podiel, ako je priemer desiatky nových členov Európskej únie, ktorý predstavuje 71 percent.
Ako prípadné negatívum zavedenia eura túto obavu pripúšťa aj minister financií Ivan Mikloš. "Dalo by sa tomu zabrániť tým, že by sa ceny uvádzali trebárs už dva roky pred konverziou aj v eurách," povedal. Ministerstvo chce takýto krok presadzovať.
Slovenský eurokomisár Ján Figeľ ide ešte ďalej. Navrhuje, aby sa v obchodoch uvádzali dvojaké cenovky počas celého dvojročného obdobia pred samotným zavedením spoločnej meny, keď bude koruna oficiálne voľne naviazaná na euro "plus nejaký rok-dva navyše". Slovensko mieni zaviesť euromenu v roku 2009 a do režimu výmenných kurzov ERM II, ktorý je akousi čakárňou na euro, by malo vstúpiť v druhom polroku roku 2006. Podľa Figeľa by tak dvojaké cenovky mali prísť už v blízkom období.
Komisár pripomenul, že dobrovoľné uvádzanie dvojakých cien je už aj na Slovensku realitou a stále viac obchodníkov alebo reštaurácií už okrem korún poskytuje ceny aj v eurách, čo je podľa neho dobré. Chýba mu však oficiálne rozhodnutie o povinnom uvádzaní dvojakých cien, ktoré je v rukách štátnych orgánov.
Netreba sa ponáhľať
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth súhlasí, že predčasné uvádzanie dvojakých cien môže poslúžiť ako nástroj na zabránenie zneužívaniu prechodu na euro. Osobne by sa však až tak nebál prípadného predražovania tovarov a služieb po zrušení koruny z dôvodu zaokrúhľovania. "Oveľa vážnejšia otázka je, aký vplyv bude mať pomerne skoré zavedenie eura na ceny v dôsledku postupného dobiehania cenovej úrovne ostatných krajín únie," myslí si. Kým sa totiž na Slovensku platí korunami, cenová úroveň Západu sa dá dobiehať aj tým, že koruna sa oproti euru posilňuje. Keď sa táto výhoda stratí, ceny sa môžu približovať ostatným štátom únie len skutočným zdražovaním.
Aj keď sa Tóth nebráni povinným dvojakým cenovkám, netreba sa s tým podľa neho ponáhľať. "Treba si uvedomiť, že obdobie ERM II ani veľmi nepocítime a kurz koruny bude plávať rovnako ako doteraz. Bude síce naviazaný na euro, ale veľmi voľne," pripomína. S tým sa potom môžu spájať praktické problémy. Ak napríklad uvádzané ceny v eurách majú zodpovedať cenám v korunách, museli by obchodníci každý deň meniť cenovky podľa aktuálneho kurzu.
"Podľa mňa stačí dvojaké cenovky zaviesť tak rok pred samotným zavedením eura. Určite to netreba robiť hneď," dodáva analytik.
Uvádzanie dvojakých cien
Výhody
- Väčšia kontrola obchodníkov, aby nezneužili zavedenie eura na skokové zvýšenie cien.
- Občania sa dopredu môžu pripraviť na jednotnú menu a naučiť sa vyjadrovať ceny aj v eurách.
- Cudzinci sa ľahšie zorientujú v cenách tovarov a služieb.
Nevýhoda
- Ak sa cenovky nebudú pravidelne aktualizovať, uvádzaná cena v eurách sa môže výrazne odlíšiť od ceny prepočítanej podľa aktuálneho kurzu.