Riaditeľ väznice: Bezdomovcom je u nás dobre

O situácii vo väzení v Leopoldove sme sa rozprávali s jeho riaditeľom LADISLAVOM KISSOM. O rozhovor prejavil záujem po tom, ako denník SME uverejnil niekoľko článkov popisujúcich problémy v ústave. Informovali sme v nich o zvláštnych okolnostiach úmrtia .

O situácii vo väzení v Leopoldove sme sa rozprávali s jeho riaditeľom LADISLAVOM KISSOM. O rozhovor prejavil záujem po tom, ako denník SME uverejnil niekoľko článkov popisujúcich problémy v ústave. Informovali sme v nich o zvláštnych okolnostiach úmrtia jedného z odsúdených, údajnom obohacovaní sa zamestnancov väzenia na výučbe odsúdených, ale aj o kšeftovaní s počítačovou technikou.

Pri príprave tohto článku ste naznačovali, že niekto má záujem na poškodení vášho ústavu a jeho vedenia. Kto by to robil a prečo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Ja sa nehnevám na ľudí, ktorých vy nazývate zdroj, ktorý nechce byť menovaný, ale tento zdroj nemá vždy úplné informácie. Pociťoval som, že niektoré články sú trošku tendenčné. Záujem na tom má práve ten zdroj a ja neviem prečo. Alebo ten zdroj získava informácie od ľudí, ktorí taký záujem majú. Ja nechcem nikoho podozrievať, ale z tých tendenčných častí článkov mi vyplynulo to, že tu je taký záujem. Nerád by som, aby neúplné informácie ublížili všetkým pracovníkom ústavu."

Dalo by sa to chápať aj tak, že o toto väzenie má záujem podsvetie, ktorému záleží na tom, aby bolo vedenie zdiskreditované?

"Nie. Takto som to nemyslel. Ja som tu štyri mesiace. Absolútne sa nechcem vyhovárať, že za trend, ktorý tu nastal, môžu bývalí funkcionári. Ja beriem zodpovednosť za udalosti počas svojho pôsobenia, ale z niektorých nepresných informácií som vydedukoval, že je tam záujem škodiť."

SkryťVypnúť reklamu

Uveďte konkrétny príklad.

"Konkrétny prípad sú ukradnuté počítače. Tam bolo vedené vyšetrovanie vo veci, ktoré už bolo uzavreté a odložené. Nebolo jednoznačne preukázané, že zamestnanci predávali súčiastky z počítačov. Dokonca tí, ktorí repasovali vyradené počítače, z nich urobili funkčné počítače pre odsúdených. V rámci počítačových kurzov ich odsúdení používali. Tie počítače sa tu našli a boli používané odsúdenými. Samozrejme, u nás by sa nemali používať ani vyradené veci. Mali by byť buď zničené alebo odpredané. Je pravda, že tí ľudia konali bez vedomia nadriadených, ale nedá sa tvrdiť, že so zlým úmyslom."

Prednedávnom sme uverejnili informáciu o vašich zamestnancoch, ktorí si nezákonne chceli privyrobiť tým, že si vykázali ako odpracované vyučovacie hodiny s väzňami, ktoré nikdy neodučili. Je to pravda?

SkryťVypnúť reklamu

"Tento prípad sa momentálne vyšetruje. Proti obvineniu boli podané sťažnosti a teraz o nich rozhoduje krajská prokuratúra. Je pravda, že sú podozriví piati príslušníci ústavu. Ale kým nebude ukončené vyšetrovanie, nemôžeme o týchto skutočnostiach hovoriť."

Ale faktom je, že vyučovanie odsúdených je zastavené.

"Áno, ale v troch kurzoch sme ho už obnovili."

Aký je medzi odsúdenými záujem o vyučovanie?

"Teraz sme začali kurzy pre anglický a nemecký jazyk a práca s počítačom. V každom z nich je 13 až 16 ľudí."

Keby ste mali väčšie kapacity, bol by medzi väzňami väčší záujem o štúdium?

"Iste, ale v súčasnosti zabezpečujeme výučbu na viacerých miestach. Kapacitne nie sme schopní vyučovanie rozšíriť."

SkryťVypnúť reklamu

Aký typ väzňov má o učenie záujem?

"Predovšetkým tí, ktorí majú dlhšie tresty. To je aj predpoklad, lebo väzeň by tu mal byť tri či štyri roky, aby školu mohol ukončiť. Väčšinou sú z druhej nápravnovýchovnej skupiny. Je to taký stred."

Dá sa povedať o tých ľuďoch, ktorí sa chcú učiť, že u nich je šanca na resocializáciu vyššia?

"Iste, u týchto ľudí je najväčší predpoklad."

Na prvý pohľad je najzávažnejší prípad samovraždy väzňa, ktorý vraj o svojom úmysle vopred informoval vychovávateľa, ale ten nezakročil.

"Nie je to pravda. Tento odsúdený síce mal problémy, ale tie vznikali z toho, že bol homosexuál. Jeho partner bol asi tri týždne predtým prepustený. On potom prejavoval záujem smerom k ostatným. Oni nemali záujem a automaticky ho vytláčali z kolektívu. Toto vychovávateľ riešil, preveroval, či by mohol byť premiestnený na inú celu v rámci toho istého oddielu. Lenže o ňom už vedeli aj na ostatných celách a nechceli ho tam. Predstavte si situáciu, že vychovávateľ má osem ciel po 10 až 15 odsúdených a tá skupina sa postaví na odpor. Ak by ho tam dal nasilu, určite použijú fyzické násilie a nejakým spôsobom ho odtiaľ dostanú. Situácia vychovávateľa nie je v tomto prípade ľahká. Ja tohto konkrétneho vychovávateľa poznám. Robí tú prácu už 22 rokov. Je to človek, ktorý by určite nepodcenil takúto informáciu."

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa mohol samovrah dostať k liekom, ktorými sa otrávil?

"K tabletkám sa odsúdení dostanú rôznym spôsobom. Tí, ktorí užívajú lieky na nervovú sústavu, si na nich dokážu zarobiť. Tomuto odsúdenému neboli lieky ordinované. Od niekoho si ich kúpil. Nevie sa od koho, to sa aj ťažko zistí. Musel mať liekov viac."

Môžu sa k vám lieky dostať zvonka?

"V tomto prípade je to vylúčené. Odsúdený cez pracovný týždeň dostane liek a užije ho. V piatok dostane lieky na celý víkend. Neužije ich a potom ich predáva. Ale toto nedokážeme dosledovať. To by príslušník musel stáť pri každom odsúdenom. V tomto prípade to jednoznačne vychovávateľ nedokázal ovplyvniť."

Sú prípady samovrážd ojedinelé?

"Nás každý takýto prípad mrzí, ale poviem vám príklad. Bol tu 24-ročný obvinený. Napísal rozlúčkový list na dve strany a obesil sa. Mal som určité výčitky, lebo prišiel poobede o pol piatej a obesil sa o desiatej večer. V ten istý deň prišla do väzby aj žena narkomanka. Samozrejme, nemohli sme ich dať na jednu celu. Uvažoval som, prečo sme k nemu nedali niekoho na celu. Predsa je to šok, keď človek príde na celu. Toto sa stalo vo štvrtok a v pondelok sem prišli jeho rodičia. Prvá reakcia jeho matky bola, že je presvedčená, že to neurobil sám, ale urobili to tí, čo s ním boli na cele. Pritom tam bol sám. V takýchto prípadoch jednoznačne hovorím, že pokiaľ je niekto rozhodnutý spáchať samovraždu, tak by s ním mohli byť na cele aj štyria a on si na príležitosť počká."

SkryťVypnúť reklamu

Z čoho bol podozrivý tento muž?

"Marenie výkonu úradného rozhodnutia. Už predtým bol dvakrát súdne trestaný. Kontrolovala ho polícia. Nezastal, prenasledovali ho, policajti museli použiť aj zbraň. Mal postrelené obidve nohy."

Keď ste hovorili o tom, že homosexuálneho väzňa nechceli na iných celách prijať, vyzerá to, ako keby nebola homosexualita vo väzení rozšírená tak, ako si verejnosť myslí.

"Možno tieto praktiky prevádza 10 - 15 percent odsúdených, ale viac nie."

Aké časté sú prípady znásilnení medzi väzňami?

"Sú ojedinelé."

Sú ojedinelé, alebo o nich neviete?

"Na týchto veciach pracujú naši ľudia a informácie by určite mali."

Aké je to medzi ženami?

"Viem asi toľko, že tam je to rozšírenejšie."

SkryťVypnúť reklamu

Spôsobuje homosexualita medzi väzňami ústavu problémy, napríklad prejavmi žiarlivosti?

"Myslím si, že nie. Dokážeme to eliminovať napríklad premiestňovaním na iné cely."

Pokračujú homosexuálne vzťahy medzi väzňami aj po prepustení na slobodu?

"Medzi ženami áno, ale medzi mužmi o tom nemám informácie. Medzi mužmi sa to potom preruší. Samozrejme, v tom pokračujú tí, ktorí sem ako homosexuáli prišli."

Môžu sa vo väzení z ľudí stať homosexuáli?

"Áno. Čítal som jednu taliansku štúdiu. Do troch rokov trestu vykonáva takúto činnosť asi 20 percent odsúdených, do päť rokov asi 40 percent a nad päť rokov trestu asi 60 percent. Úzko to súvisí s dĺžkou trestu. Praktizujú to ako náhradné riešenie."

Aké sú vzťahy medzi väzňami, organizujú sa v nejakých gangoch?

SkryťVypnúť reklamu

"Skupinky tu existujú. Je tu súdržnosť medzi narkomanmi, medzi násilníkmi. Spolu držia Bratislavčania, Rómovia."

Vybavujú si medzi sebou účty?

"Stáva sa, ale to sú také dvoj- či trojčlenné skupiny. Väčšie skupiny sa k sebe ani nedostanú. Stane sa to v rámci jednej izby, či pracoviska, kde je maximálne 20 ľudí."

Má šancu prežiť väzenie bez ujmy na fyzickom a duševnom zdraví človek, ktorý nie je typický násilník a dostal sa tam napríklad nešťastnou zhodou okolností?

"Určite má. Pred nástupom do výkonu trestu odsúdeného posudzujú psychológovia a oni odporučia jeho zaradenie do jednotlivých ústavov. Nápravnovýchovnú skupinu určuje súd, ale v rámci skupiny existuje vnútorná diferenciácia. V rámci skupín sú štyri podskupiny, v nich sú ľudia segregovaní. Tieto skupiny medzi sebou nemajú trvalý kontakt. Človek sa okrem toho môže dostať z najhoršej podskupiny do najlepšej a tam sú už odsúdení zvýhodňovaní napríklad v športových aktivitách či na návštevách. Podskupiny sú zvýhodňované tak, že odsúdení majú záujem dostať sa z tej najhoršej.

SkryťVypnúť reklamu

Na dvore sú ihriská. Má odsúdený z tretej nápravnovýchovnej skupiny šancu zahrať si napríklad futbal?

"Áno a toto umožňujú práve tie podskupiny. Sú aj takí, ktorí sa na takéto aktivity nikdy nedostanú. Odsúdení sú pravidelne hodnotení."

Kam patrí leopoldovský ústav v rebríčku slovenských väzení?

"V prísnosti a tvrdosti sú Ilava a Leopoldov jednoznačne najťažšie ústavy."

Nedávno sa tu dobudovalo oddelenie pre najťažších zločincov. Z Ilavy sem však neprevezú vraha Polgáriho a jeho kumpánov, ktorí sú aktérmi brutálneho úteku z leopoldovského väzenia začiatkom 90. rokov. Práve pre takých páchateľov sa však také oddelenie stavalo. Prečo neprevezú práve ich?

"My sme povinní jednoznačne dodržiavať vo výkone trestu zákonnosť a objektívny prístup k ľuďom. Je v tom aj etická stránka veci. Vtedy tu boli zavraždení piati príslušníci. Nebolo by etické, chcieť od našich príslušníkov, aby tu tých odsúdených mali."

SkryťVypnúť reklamu

Hrozilo by, že by im to chceli pamätníci spočítať?

"Ťažko to vylúčiť aj potvrdiť. Neviem si predstaviť, že by to príslušník urobil, ale nebezpečenstvo tu je. Jednoznačne je v záujme seriózneho a zákonného prístupu ku každému odsúdenému lepšie, že si odpykajú trest v Ilave."

Jedným z disciplinárnych trestov je samotka. Je to pre väzňov trest? Veď sa tak môžu vyhnúť tomu, aby neboli na cele s niekým, koho nemôžu vystáť.

"Človek je spoločenský tvor. Predstavte si, čo to je byť sám desať dní, s nikým nehovoriť, nemať žiadne informácie. Na 99 percent má každý záujem o prácu, každý má záujem komunikovať. Takže je to trest."

Môže väzenie napraviť zločinca?

"Je to síce mizivé percento, ale momentálne asi lepšie opatrenie na ochranu spoločnosti neexistuje. Určité výskumy kritizovali veľmi dobré podmienky výkonu trestu a pripisovali im recidívu. Výkon trestu vraj nepôsobí na páchateľov odstrašujúco. Značné percento ľudí žije vo výkone trestu v lepších podmienkach ako v civilnom živote."

SkryťVypnúť reklamu

Sú ľudia, ktorým je vo väzení dobre?

"Sú. Bezdomovci bez rodinného zázemia v septembri spáchajú ľahký trestný čin, aby sa na zimu dostali do väzenia. Tá návratnosť je skôr na krátkodobé tresty."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu