Člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory Štefan Krchňák hovorí, že vyššie ceny spotrebu neovplyvnili. Je to tým, že išlo o základné prípravky, ktorých užívanie je veľmi rozšírené. "Aj najskalnejší pacienti, porovnávajúci ceny liekov v lekárňach to vzdali a prestali cenové nárasty komentovať. Obyčajne sa to skončí len pri povzdychu, kedy a kde sa nárast cien skončí."
Z výrobcov zvýšila ceny väčšinou Zentiva o 10 až 20 korún. Podľa Krchňáka táto firma mala dlhodobo dvoj- až trojnásobne nižšie ceny ako ostatní výrobcovia podobných liekov, teraz sa k nim cenami aspoň priblížila.
Lekárne hovoria, že nemajú žiadne možnosti vyjednávať o lacnejšej nákupnej cene, lebo všetci distribútori ponúkajú jednotnú predajnú cenu. "Výrobcovia vyhlasujú, že mechanizmus kategorizácie, ktorý tlačil na znižovanie cien, sa už vyčerpal a nie je priestor ísť smerom dolu. Skôr bude prevládať opačný smer."
V najbližšom čase sa skončí patentová ochrana na mnohé originálne lieky, no očakáva sa, že ich generiká tiež nebudú spočiatku najlacnejšie. Komora lekárnikov upozorňuje, že "mechaniznus na stláčanie cien je už vyčerpaný, skôr bude treba kontrolovať nárast cien".
Ministerstvo zdravotníctva od polovice novembra vydáva ďalšie cenové opatrenie. Zvyšuje v ňom maximálne ceny pri 124 liekoch a 21 zdravotníckych pomôckach.
Podľa Jána Mazaga z ministerstva pacienti tieto zmeny "prakticky nepocítia, pretože ide o lieky s maximálnou cenou 30 korún, ktoré väčšinou prepláca poisťovňa". Sú tam infúzie, injekčné roztoky, očné masti najviac od domácich výrobcov.
Mazag tvrdí, že zmeny cien reagujú na infláciu, s ktorou sa predtým dlho nepočítalo.
Cenová regulácia sa ruší pri šiestich voľnopredajných liekoch, ktoré však podľa komory lekárnikov nie sú v predaji. Na trh pribudne 204 liekov, z toho je 85 percent generických liekov.
Opatrenie tiež mení maximálne ceny piatich typov kontaktných šošoviek. Mazag povedal, že výdavky obyvateľov sa aktuálne nemenia. Kontaktné šošovky sa v budúcnosti budú kategorizovať tak ako iné zdravotnícke pomôcky.
Ministerstvo: Deregulácia cien liekov ľudí nezaťaží
Na otázky o cenách liekov odpovedal šéf odboru liekovej politiky na ministerstve zdravotníctva JÁN MAZAG.
Aký význam má, aby ministerstvo určilo maximálnu cenu?
"Význam to má najmä pri liekoch hradených z verejných zdrojov, ktoré sa používajú v ambulantnej starostlivosti a v nemocniciach."
Bude takáto regulácia fungovať aj po reforme?
"Lieky, ktoré hradia poisťovne, sú už dnes viac regulované cez konečnú cenu lieku a doplatkom pacienta. Problémom zostávajú lieky, ktoré sa používajú v nemocničnej starostlivosti. Navyše, použitie oboch týchto skupín liekov sa v praxi prelína. Preto nie je vhodné zrušiť cenovú reguláciu liekov úplne, pri liekoch v nemocniciach regulácia určite zostane. V prvom kroku ministerstvo zrušilo stanovenie maximálnej ceny voľnopredajných liekov."
Po zrušení maximálnych cien voľnopredajné lieky zdraželi.
"Spotreba voľnopredajných liekov sa odhaduje do 10 percent z celkovej spotreby. Ich regulácia je administratívne náročná a odborne zbytočná. Deregulovanie cien voľnopredajných liekov sa uskutočnilo aj v ostatných štátoch a bez podstatného zvýšenia zaťaženia obyvateľstva. Podobný vývoj očakávame aj u nás. Na trhu je veľká možnosť výberu. Pacient si môže vybrať od lacnejších do 50 korún až po drahšie za viac ako 200 korún."